Вы находитесь на странице: 1из 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Kokurikulum (Olahraga)

Tarikh : 26 Februari 2018

Masa : 8.15 – 9.45 pagi (30 minit)

Kelas : 5 Cergas

Bil. Murid : 20 orang (4 orang murid lelaki dan 16 orang murid perempuan)

Tajuk : Olahraga

Sub Tajuk : Lari Berpagar 80 meter

Pengalaman Sedia Ada : Murid telah berlari dan membuat beberapa lompatan mudah.

Penggabungjalinan : Kemahiran berlari, berjalan, dan melompat .

Penerapan Nilai : Berusaha, kerajinan, keyakinan diri, mematuhi arahan, keberanian, dan kerjasama.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharap murid dapat :

Psikomotor : Melakukan lompatan melepasi pagar dengan menggunakan teknik asas lari berpagar yang
betul sebanyak 3 kali percubaan dengan jarak 10 meter.

Kognitif : Menyatakan 3 latihan ansur maju dalam acara lari berpagar dengan menggunakan
teknik asas yang dengan betul.
Afektif : Menunjukkan perasaan gembira dan seronok semasa melakukan aktiviti di
dalam kumpulan.

: Mengiktiraf kebolehan dan menerima kekurangan rakan sebaya.

Bahan Bantu Mengajar : Kon, batang kayu, skitel, wisel.


BAHAGIAN / ALATAN / CATATAN /
AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI
MASA STRATEGI
i. Guru mendemonstrasikan aktiviti
regangan badan sambil diikuti oleh
murid.
1. Regangan badan
1. Leher - Dongak, tunduk
• Kepala
Set induksi berpaling kekanan, dan kekiri.
• Tangan
(4 minit) 2. Badan - pusing 180° ke kiri dan
• Badan
ke kanan , kedepan dan kebelakang.
• Kaki
3. Tangan - lipat ke dada, lipat
kebelakang, regangan.
4. Kaki – lari setempat.

 Pengenalan i. Murid dikehendaki berbaris 2 barisan di Alatan :


Perkembangan acara lompat hadapan guru.  Hurdle (4)
(15 minit) berpagar 80 ii. Guru memberi penerangan tentang lari Strategi :
meter dan berpagar.  Pengajaran
Latihan ansur penerangan iii. Guru membuat demonstrasi melepasi Langsung
maju ringkas tentang setiap stesen bagi fasa lonjakan.  Simulasi
(Fasa fasa lonjakan. iv. Murid melakukan simulasi latihan ansur Catatan :
Lonjakan)  Cara lompatan. maju dari stesen ke stesen sehingga  Guru
 Cara melepasi lompatan melepasi hurdle(pagar) dan memantau
(15 minit) pagar. mendarat. perilaku murid
 Pembentukan a) Latihan statik fleksibiliti sedia dengan syarat
kumpulan murid ada lakuan yang
 Demonstrasi b) Tendangan karate dan betul
tendangan bola. Petunjuk :
c) Latihan menggerakkan kaki
belakang
 Melepasi halangan
 Murid perlu berjalan dan
melangkah di hujung
batang kayu.
 Kaki hadapan murid
hendaklah melangkah
keluar dari batang rotan
dan diikuti dengan kaki
belakang yang
dibengkokkan sehingga
paras tumit menjadi rapat
dengan punggung.
d) Halangan di atas tanah
 Berlari dan melangkah
batang kayu yang
tersusun tanpa
ketinggian di jarak yang
tertentu.
 Berlari dan melepasi
tengah-tengah batang
kayu yang ditinggikan 9’
daripada tanah.
 Berlari dan melepasi
tengah-tengah batang
kayu dengan ketinggian
kayu 15’ (lingkungan)
 Murid berjalan dan
melompat pagar yang
sebenar.
v. Perlakuan diulangi oleh murid yang
seterusnya sehingga semua murid
melakukannya.
vi. Aktiviti diulangi sebanyak 3 kali.

Gerak Kerja i. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan. Alatan :


Kumpulan ii. Murid akan berjalan, berlari anak dan  Hurdle (8)
(Berpasangan) berlari laju melompat melepasi hurdle  Skittle 4
1. yang tersusun seperti acara sebenar. Strategi :
Pertandingan iii. Setiap murid akan diberi percubaan  Pengajaran
Kecil sebanyak 2 kali. Pertandingan akan Langsung
(8 minit) dikira pada set yang ketiga. Petunjuk
iv. Murid dikehendaki menggunakan teknik
yang betul iaitu:
 Kaki hadapan murid melepasi pagar
dalam kedudukan 90 darjah
 kaki belakang yang melonjak
menggunakan hujung kaki dan
dibengkokkan sehingga paras tumit
menjadi rapat dengan punggung.

v. Kumpulan yang terpantas dan


melompat menggunakan teknik yang
betul tanpa menjatuhkan hurdle(pagar)
akan dikira sebagai pemenang.
1. Guru meminta murid untuk mengumpul Strategi :
alatan dan memastikan bahawa  Kaedah
1. Mengumpul alatan
bilangan alatan adalah mencukupi. Perbincangan
Catatan :
Penutup 1. Guru membimbing murid melakukan  Pencapaian
(3 minit) 2. Menyejukkan badan aktiviti menyejukkan badan. objektif kognitif
 Guru
3. Rumusan 1. Guru bertanya kepada murid mengenai menanyakan
Pengajaran dan kemahiran melompat melepasi pagar perasaan murid
Pembelajaran dan mendarat yang telah dipelajari. Petunjuk :
 Apakah aktiviti kemahiran yang
dipelajari tadi?
-Kemahiran melompat melepasi
pagar dan mendarat

Refleksi :

Вам также может понравиться