Вы находитесь на странице: 1из 13

ad publicum scholarum usum propositae

a magistro linguae Latinae

ANNO MMVII
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

Склонения имен существительных и имен прилагательных


С В О Д Н А Я Т А Б Л И Ц А

т р е т ь е чет вер т о е пятое


первое в т о р о е согласное смешанное гласное
с к л о н е н и е и м е н с у щ е с т в и т е л ь н ы х
S i n g u l ā r i s
Nom. ros a av us ager dōn um rēx corpus nāv is ars turr is mar e cās us corn ū r ēs
Gen. ros ae av ī agr ī dōn ī rēg is corpor is nāv is art is turr is mar is cās ūs corn ūs r eī
Dat. ros ae av ō agr ō dōn ō reg ī corpor ī nāv ī art ī turr ī mar ī cās uī corn ū r eī
Acc. ros am av um agr um dōn um rēg em corpus nāv em art em turr im mar e cās um corn ū r em
Abl ros ā av ō agr ō dōn ō rēg e corpor e nāv e art e turr ī mar ī cās ū corn ū r ē
P l ū r ā l i s
Nom. ros ae av ī agr ī dōn a rēg ēs corpor a nāv ēs art ēs turr ēs mar ia cās ūs corn ua r ēs
Gen. ros av agr dōn rēg um corpor um nāv ium art ium turr ium mar ium cās uum cornuu r ērum
ārum ōrum ōrum ōrum m
Dat. ros īs av īs agr īs dōn īs rēg corpor nāv ibus art ibus turr ibus mar ibus cās ibus cornibu r ēbus
ibus ibus s
Acc. ros ās av ōs agr ōs dōn a rēg ēs corpor a nāv ēs art ēs turr ēs mar ia cās ūs corn ua r ēs
Abl ros īs av īs agr īs dōn īs rēg corpor nāv ibus art ibus turr ibus mar ibus cās ibus cornibu r ēbus
ibus ibus s
существительные 1 скл. существительные на –us,-er мужского рода, неравносложные (имеющие в a) равносложные, имеющие в существительные среднего рода, существительные на -us имена 5 скл.
на -a женского рода, но на -um – среднего, но pōpulus alta; gen. sg. на один слог больше, nom. sing. окончание is, ēs; оканчивающиеся в nom. sg. на ē, мужского, на -ū – среднего женского
poēta doctus Aegyptus antīqua. Только у слов 2 скл. на чем в nom. sing. с основой на b) с основой на два или больше al, ar. рода, но manus dextra; рода, но diēs
-us в voc.sg. окончание -e. один согласный звук согласных звуков domus parva fēstus

Имена прилагательные Имена прилагательные трерьего склонения Participium praesentis


первого и второго склонения Сра вн ит ел ьн ая ст еп ень Положительная степень āctīvī
m f n m f n m f n m f n m f n
S i n g u l ā r i s
Nom
alb us alb a alb um niger nigr a nigr um altior altior altius ācer ācr is ācr e ōrāns ōrāns ōrāns
.
Gen. alb ī alb ae alb ī nigr ī altiōr is
nigr ae nigr ī altiōr is altiōr is ācr is ācr is ācr is ōrānt is ōrānt is ōrānt is
Dat. alb ō alb ae alb ō nigr ō altiōr ī
nigr ae nigr ō altiōr ī altiōr ī ācr ī ācr ī ācr ī ōrant ī ōrant ī ōrant ī
alb altiōr ācr
Acc. alb um alb ūm nigr um nigr am nigr ūm altiōr em altius ācr em ācr e ōrant em ōrant em ōrāns
am em em
Abl alb ō alb ā alb ō nigr ō nigr ā nigr ō altiōr e altiōr e altiōr e ācr ī ācr ī ācr ī ōrant e ōrant e ōrant e
P l ū r ā l i s
Nom. alb ī alb ae alb a nigr ī nigr ae nigr a altiōr ēs altiōr ēs altiōr a ācr ēs ācr ēs ācr ia ōrant ēs ōrant ēs ōrant ia
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA
albōru albāru alb nigr nigr nigr altiōr altiōr acr acr ōrant ōrant
Gen. altiōr um acr ium ōrant ium
m m ōrum ōrum ārum ōrum um um ium ium ium ium
altiōr altiōr ācribu ācr ācr ōrant ōrant ōrant
Dat. alb īs alb īs alb īs nigr īs nigr īs nigr īs altiōr ibus
ibus ibus s ibus ibus ibus ibus ibus
Acc. alb ōs alb ās alb a nigr ōs nigr ās nigr a altiōr ēs altiōr ēs altiōr a ācr ēs ācr ēs ācr ia ōrant ēs ōrant ēs ōrant ia
altiōr altiōr ācribu ācr ācribu ōrant ōrant ōrant
Abl alb īs alb īs alb īs nigr īs nigr īs nigr īs altiōr ibus
ibus ibus s ibus s ibus ibus ibus
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

P R O N O M I N A
Местоимения
P R Ō N Ō M I N A P E R S Ō N Ā L I A REFLEXĪVUM P R Ō N Ō M I N A D Ē M Ō N S T R Ā T Ī V A PRŌNŌMEN INTEROGĀTIVUM
Л И Ч Н Ы Е М Е С Т О И М Е Н И Я ВОЗВРАТНОЕ УКАЗАТЕЛЬНЫЕ М Е С Т О И М Е Н И Я ВОПРОСИТЕЛЬНОЕ МЕСТОИМЕНИЕ
Singulāris Plūrālis S i n g u l ā r i s P l ū r ā l i s
1. ps. 2. ps. 1. ps. 2. ps. m f n m f n quis? кто? quid? что?
Nōm. ego я tū ты nōs мы vōs вы --- --- Nōm. quis quid
Gen. meī tuī nostrī vestrī suī себя hic, haec, hoc этот, эта, это Gen. cuius cuius
reī
nostrum vestru Nōm. hic haec hoc hī hae haec Dat. cui cui reī
m
Dat. mihi tibi nōbīs vōbīs sibi Gen. huius huius huius hōrum hārum hōrum Acc. quem quid
Acc. mē tē nōs vōs sē Dat. huic huic huic hīs hīs hīs Abl. quō quā rē
Abl. mē tē nōbīs vōbīs sē Acc. hunc hanc hoc hōs hās haec quōcu
m
с … mēcu tēcum nōbīscum vōbīscu Abl. hōc hāc hōc hīs hīs hīs
m m
PRŌNŌMINA N E G Ā T I V A

P R Ō N Ō M I N A P O S S E S S Ī V A ille, illa, illud тот, та,то; он, она,оно ОТРИЦАТЕЛЬНЫЕ М Е С Т О И М Е Н И Я

ПРИТЯЖАТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ Nōm. ille illa illud illī illae illa nēmō никто; nihil ничто
1. ps. 2. ps. 1. ps. 2. ps. Gen. illīus illīus illīus illōrum illārum illōrum Nōm. nēmō nihil, nīl
m meus, tuus, noster, vester, suus, Dat. illī illī illī illīs illīs illīs Gen. nūllīus, nūllīus rēī,
nēminis nihilī
f mea, tua, nostra, vestra, sua, Acc. illum illam illud illōs illās illa Dat. nēminī, nūllī nūllī reī
n meum tuum nostrum vestrum suum Abl. illō illā illō illīs illīs illīs Acc. nēminem nihil, nil
мой твой наш ваш свой Также склоняются iste, ista, istud тот, та, то и ipse, ipsa, ipsum сам, сама, само. Abl. nūllō, nēmine nūllā rē, nihilō
P R Ō N Ō M E N R E L Ā T Ī V U M is, ea, id тот, та, то; он, она,оно ADIECTĪVA PRŌNŌMINĀLIA
ОТНОСИТЕЛЬНЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ Nōm. is ea id eī (iī) eae ea МЕСТОИМЕННЫЕ ПРИЛАГАТЕЛЬНЫЕ

Singulāris Plūrālis Gen. eius eius eius eōrum eārum eōrum tōtus, tōta, tōtum целый, весь
m f n m f n Dat. eī eī eī eīs (iīs) eīs eīs Nōm. tōtus tōta tōtum
quī, quae, quod который, которая, которое Acc. eum eam id eōs eās ea Gen. tōtīus tōtīus tōtīus
Nōm quī quae quod quī quae quae Abl. eō eā eō eīs (iīs) eīs eīs Dat. tōtī tōtī tōtī
Gen. cuiu cuius cuius quōrum quāru quōrum Acc. tōtum tōtam tōtum
s m
Dat. cui cui cui quibus quibus quibus īdem, eadem, idem тот же, та же, то же Abl. tōtō tōtā tōtō
Acc. que quam quod quōs quās quae Nōm. īdem eadem idem eīdem eaedem eadem
m
Abl. quō quā quō quibus quibus quibus Gen. eiusdem eiusdem eiusdem eōrundem eārundem eōrundem Nōm. tōtī tōtae tōta
Dat. eīdem eīdem eīdem eīsdem eīsdem eīsdem Gen. tōtōrum tōtāru tōtōrum
m
P R Ō N Ō M I N A I N D Ē F Ī N Ī T A Acc. eundem eandem idem eōsdem eāsdem eadem Dat. tōtīs tōtīs tōtīs
НЕОПРЕДЕЛЕННЫЕ МЕСТОИМЕНИЯ Abl. eōdem eādem eōdem eīsdem eīsdem eīsdem Acc. tōtōs tōtās tōta
aliquī, aliquae, aliquod какой-то, некий Abl. tōtīs tōtīs tōtīs
Nōm aliquī aliqua aliquod aliquī aliquae aliquae Адъективные Субстантивные Также склоняются ūnus, a, um один; sōlus, a, um
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA
e
Gen alicuius alicuiu alicuius aliquōru aliquāru aliquōru quisque, quaeque, quodque каждый quisque, quidque каждый один; единственный; alius, a, ud другой; ūllus, a,
s m m m
Dat. alicui alicui alicui aliquibus aliquibu aliquibus quīdam, quaedam, quoddam какой-то quisdam, quiddam кто-то um какой-н.; nūllus, a, m никакой; alter, era, erum
s
Acc alique aliqua aliquod aliquōs aliquās aliquae quīlibet, quaelibet, quodlibet какой quīlibet, quidlibet кто угодно, любой другой(из двух); uter,utra, utrum который (из двух);
m m угодно,любой
Abl. aliquō aliquā aliquō aliquibus aliquibu aliquibus quispiam, quaepiam, quodpiam какой-нибудь quispiam, quidpiam кто-нибудь neuter neutra, neutrum ни тот, ни другой
s
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

FORMAE PRINCIPALES VERBORUM


īnfīnītivus praesentis āctīvī . 1.sg perfectum indicātīvī Supīnum
āctīvī
ōrnā-re ōrnāv-ī ōrnāt-um
monē-re monu-ī monit-um
mitt-e-re mīs-ī miss-um
tang-e-re tetig-ī tāct-um
esse fu-ī ---
ОСНОВА ОСНОВА ОСНОВА
ИНФЕКТА ПЕРФЕКТА СУПИНА

PRAESENTA PERFEKTA PARTICIPIUM PARTICIPIUM


времена системы инфекта времена системы инфекта PERFECTĪ FUTŪRĪ
действительного и страдательного залога действительного залога PASSĪVĪ ĀCTĪVĪ

ĪNFĪNĪTĪVUS ĪNFĪNĪTĪVUS ĪNFĪNĪTĪVUS PERFEKTA описательное


PRAESENTIS PRAESENTIS PERFECTĪ ĀCTĪVĪ времена спряжение
ĀCTĪVĪ PASSĪVĪ системы действительного
перфекта залога
страдательного
залога

IMPERĀTĪVUS ĪNFĪNĪTĪVUS ĪNFĪNĪTĪVUS


PRAESENTĪS FUTŪRĪ PERFECTĪ FUTŪRĪ
ĀCTĪVĪ ET PASSĪVĪ ĀCTĪVĪ ET PASSĪVĪ PASSĪVĪ ĀCTĪVĪ

PARTICIPIUM ĪNFĪNĪTĪVUS
PRAESENTIS FUTŪRĪ
ĀCTĪVĪ PASSĪVĪ

GERUNDIUM GERUNDĪVUM
описательное
спряжение
страдательного
залога
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

FORMAE PRINCIPALES VERBORUM


īnfīnītivus 1.sg. indic.
1.sg perfectum indicātīvī āctīvī Supīnum
praesentis āctīvī
1. ōrnā-re (ōrn-ō) ōrnāv-ī ōrnāt-um
2. monē- (mone- monu-ī monit-um
re ō)
3. mitt-e-re (mitt-ō) mīs-ī miss-um
tang-e-re (tang-ō) tetig-ī tāct-um
3b cape-re (capi-ō) cēp-ī capt-um
.
4. audī-re (audi-ō) audīv-ī audīt-um
es-se (su-m) fu-ī ---
основа инфекта + -(e)re основа перфекта + -ī основа супина +-
um

Образование временных форм глагола от основы инфекта


(времена системы инфекта действительного и страдательного залогов)
времена соединит.
лицо личные окончания1
основа praesēns imperfectum futūrum I praesēns imperfectum гласный
число
инфекта i n d i c ā t ī v ī c o n i ū n c t ī v ī (-*-) āctīvī passīvī-
1. ōrnā- re -2 -ē-4 Sing. 1. - -ō,-m6 -or, -r
-bā- -b(-*-)3
2. monē-re -- 2. -i/e- -s -ris
3. dūc-(e)re 3. -i- -t -tur
(-*-)7 -rē5-
statu-(e)re -ā- Plūr. 1. -i- -mus -mur
-ēbā- -ē-8
3b. capi-(e)re (-*-)9 2. -i- -tis -minī
4. audī-re (-*-)10 3. -u- -nt -ntur
1
конечные долгие гласные основы (или суффикса) перед окончаниями -ō/-m, -t, -nt; -or/-r, -ntur становятся краткими.
2
конечный гласный основы первого спряжения -ā- в 1. л. ед.ч. praesēns indicātīvī сливаются с окончанием -ō или -or.
3
соединительный гласный краткий -e- перед -r, краткий -u- перед -nt, краткий -i- перед прочими согласными.
4
конечный гласный основы первого спряжения -ā- в praesēns coniūnctīvī сливается с суффиксом -ē.
5
у глаголов 3 спряжения в imperfectum coniūnctīvī перед суффиксом –rē- стоит краткий гласный -e-.
6
в 1. л. ед.ч. praesēns indicātīvī всегда окончание -ō в действительном и окончание –ōr в страдательном залоге; во всех остальных временах окончание -ō или -or после
согласного, окончание -m или -r после гласного.
7
соединительный гласный краткий -e- перед -r, краткий -u- перед -nt, краткий -i- перед прочими согласными.
8
у глаголов 3 и 4 спряжений в 1 л. ед.ч. futūrum I indicātīvī вместо суффикса -ē- используется суффикс -ā-.
9
у глаголов 3 спряжения с основой на краткий -i- в 3. л. мн.ч. praesēns indicātīvī перед окончанием -nt соединительный гласный краткий -u-.
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

Образование временных форм глагола от основы перфекта


(времена системы перфекта действительного залога)
времена личные окончания
основа лицо perfectum
perfectum plūsquamperfectum futūrum II perfectum plūsquamperfectum в прочих
перфекта число
i n d i c ā t ī v ī c o n i ū n c t ī v ī indicātīvī временах
fu-ī
1. ōrnāv-ī Sing. 1. -ī -ō,-m
2. monu-ī суффикса 2. -istī -s
3. dūx-ī -erā- -eri-1 -eri- -issē- 3. -it -t
statu-ī нет Plūr. 1. -imus -mus
cēp-ī 2. -istis -tis
4. audīv-ī 3. -ērunt -nt

Образование временных форм глагола от основы супина


(времена системы перфекта страдательного залога)
perfectum plūsquamperfectum futūrum II perfectum plūsquamperfectum
i n d i c ā t ī v ī coniūnctīvī
это сложная форма которую образует
и вспомагательный глагол ESSE
participium perfecti
в praesēns imperfectum futūrum I praesēns imperfectum
passīvī
i n d i c ā t ī v ī c o n i ū n c t ī v ī
1. ōrnāt-us, a, um Sing.
2. monit-us, a, um 1. sum eram ero sim essem
3. duct-us, a, um 2. es erās eris sīs essēs
4. pūnīt- us, a, um 3. est erat erit sit esset
1. ōrnāt-ī, ae, a Plur.
2. monit-ī, ae, a 1. sumus erāmus erimus sīmus essēmus
3. duct-ī, ae, a 2. estis erātis eritis sītis essetis
4. pūnīt-ī, ae, a 3. sunt erant erunt sint essent

10
у глаголов 4 спряжения в 3. л. мн.ч. praesēns indicātīvī перед окончанием -nt соединительный гласный краткий -u- по образцу 3 спряжения.
1
в 1. л. ед.ч. futūrum II indicātīvī вместо суффикса -eri- используется суффикс -er-
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

VERBA INFINITIVA

PARTICIPIA INFINITIVI
ПРИЧАСТИЯ ИНФИНИТИВЫ
Основа Суффикс Окончание Paraugi Время Āctīvum Passivum
ōrnāns, -antis Основа инфекта + Основа инфекта +
-nt-
основа инфекта

Participium (ns, ntis) monēns, -entis -re(1.,2.,4.)-e-re(3.) -rī (1.,2.,4.) -ī (3.)


(1.,2.)
praesentis ōrnā- (1.) s (ēns,entis mittēns, -entis Īnfīnītīvu laudā-re laudā-rī
-ent-
āctīvī monē- ) capiēns, -entis s docē-re docē-rī
(3.,4)
(2.) audiēns, entis praesentis mitt-e-re mitt-ī
Gerundīvu mitt- (3.a) ōrnand-us, -a, -um cape-re cap—ī
-nd- audī-re audī-rī
m capi- (3.b) monend-us, -a, -um
(1.,2.) Основа перфекта +
(participium audī- (4.) mittend-us, -a, -um Participium perfectī passīvī
-end- & īnfīnītīvus ESSE
futūrī capiend-us, -a, -um -isse
(3.,4.)
passīvī) audiend-us, -a, -um Infīnītīvu laudāv-isse laudāt-us, -a, -um esse
ōrnāt-us, -a, -um s docu-isse doct-us, -a, -um esse
Participium perfectī mīs-isse miss-us, -a, -um esse
monit-us, -a, -um
основа супина

( нет) -us, -a, -um miss-us, -a, -um cēp-isse capt-us, -a, -um esse
perfectī ornāt- audīv-isse audit-us, -a, -um esse
capt-us, -a, -um
passīvī monit- Participium futūrī āctīvī Supīnum
audīt-us, -a, -um
miss- & īfīnītīvus ESSE & īnīnītīvus ĪRĪ
ōrnāt-ūr-us, -a, -um
capt- laudāt-ūr-us, -a,-um laudātum īrī
monit-ūr-us, -a, -um
Participium audīt- esse doctum īrī
-ūr- miss-ūr-us, -a, -um
futūrī āctīvī doct-ūr-us, -a, -um missum īrī
capt-ūr-us, -a, -um Īnfīnītīvu
audīt-ūr-us, -a, -um esse captum īrī
s
miss-ūr-us, -a, -um audītum īrī
futūrī
esse
capt-ūr-us, -a, -um
esse
audīt-ūr-us, -a, -um
esse
p.p.a. ōrnāns,
украшающий, -ая, -ее; украшая
ōrnantis
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

g-vum ōrnandus, -a,


украшаемый, ая, ое; (= должен быть украшен)
-um
p.p.p. ōrnātus, -a,
украшенный, -ая, -ое; будучи украшен
-um
p.f.a. ōrnātūrus, -a,-
намеревающийся, –аяся, -ееся украсить
um
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

VERBA ANOMALA
esse, sum, fuī, - быть velle, volō, voluī, - хотеть īre, eō, iī (< īvī), itum идти fierī, fīō,
posse, possum, potuī, -- мочь nōlle, nōlō, nōluī, - не хотеть ferre, tulī, lātum нести factus sum
mālle, mālō, māluī, - предпочитать происходить
esse posse velle nōlle mālle īre ferre fierī
Praesēns indicātīvī sum possum volō nōlō mālō eō ferō feror fīō
es potes vīs nōn vīs māvīs īs fers ferris fīs
est potest vult nōn vult māvult it fert fertur fit
sumus possumus volumus nōlumus mālumus īmus ferimus ferimur fīmus
estis potestis vultis nōn vultis māvultis ītis fertis feriminī fītis
sunt possunt volunt nōlunt mālunt eunt ferunt feruntur fīunt
Imperfectum indicātīvī eram poteram volēbam nōlēbam mālēbam ībam ferēbam ferēbar fiēbam
Futūrum I indicātīvī erō poterō volam nōlam mālam ībō feram ferar fīam
eris poteris volēs nōlēs mālēs ībis ferēs ferēris fīēs
Praesēns coniūnctīvī sim possim velim nōlim mālim eam feram ferar fīam
Imperfectum coniūnctīvī essem possem vellem nōllem māllem īrem ferrem ferrer fierem

Perfectum indicātīvī fuī potuī voluī nōluī māluī iī tulī lātus sum factus sum
Plūsquamperf. indicātīvī fueram potueram volueram nōlueram mālueram ieram tuleram lātus eram factus eram
Futūrum II indicātīvī fuerō potuerō voluerō nōluerō māluerō ierō tulerō lātus erō factus erō
fueris potueris volueris nōlueris mālueris ieris tuleris lātus eris factus eris
Perfectum coniūnctīvī fuerim potuerim voluerim nōluerim māluerim ierim tulerim lātus sim factus sim
Plūsquamperf. coniūnctīvī fuissem potuissem voluissem nōluissem māluisse īssem tulissem lātus factus essem
m essem
Ī N F Ī N Ī T Ī V U S
Praesēns esse posse velle nōlle mālle īre ferre ferrī fīerī
Perfectum fuisse potuisse voluisse nōluisse māluisse īsse tulisse lātus esse factus esse
Futūrum futūrus esse ītūrus esse lātūrus lātum īrī factūrus esse
esse
I M P E R Ā T Ī V U S P R A E S E N T I S
Singulāris es nōlī ī fer fī
Pluralis este nōlīte īte ferte fīte
P A R T I C I P I U M
Praesēns volēns, nōlēns, ntis iēns, ferēns, entis
ntis euntis
Perfectum lātus, a, um factus, a, um
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

Futūrum futūrus, a, ītūrus, lātūrus, a, um faciendus,a,u


um a,um m
LYCEVM PVSHKINIANVM LINGVA LATINA

MODUS CONIUNCTIVUS

СВОДНАЯ ТАБЛИЦА
употребления форм конъюнктива в независимых предложениях
Название и Времена конъюнктива отриц сопутствующие
Пример Перевод на русский язык
значение praesēns imperfectum perfectum plūsquamperf. ание слова
(ad)hortātīv Videāmus! Давайте посмотрим!
us 1.pl. === === === [nē] === Nē eāmus! Давайте не пойдем!
побуждения
iussīvus Audiās mē! Выслушай меня!
2.sg. == == === ===
приказания Taceās! Молчи (Молчал бы ты)!
3.sg.;pl. Taceat! Пусть он замолчит!
prohibitīvus Nē dīcas! Nē Не говори!
2.sg.,pl
запрещения 2.sg.; pl === nē === dīxeris! Не спрашивайте!
3.sg.;pl Nē rogētis!
optātīvus utinam; Utinam sciat О если бы я знал!
желания исполнимое исполнимое [nē] velim (scīverit!) О если бы ты написал!
mālim; nōlim Velim scrībās!
utinam;
неисполнимое
vellem Utinam scīret! О если бы он (все же) знал!
в настоящем
mallem;
неисполнившееся nōllem
Utinam scīvisset! О если бы он (тогда) знал!
в прошлом
concessīvus ut; certe Sit hoc vērum! Пусть (допустим) это правда
в
уступка, === в прошлом === [nē] licet; sānē Fuerit hoc iter Пусть этот труд был труден.
допущение настоящем difficile! (допустим, предположим, что …)

dubitātīvus 1.sg.(pl) вопросительно Quid faciāmus? Что нам делать?


недоумение 1.sg.(pl.) е слово Quid facerāmus? Что нам было делать?
в === === [nōn]
в прошлом
настоящем
potentiālis
возможность 1.,2.sg.; Crēdās. Ты, может быть, веришь.
в в
в прошлом [nōn] неопределенное Dīcat aliquis. Возможно, кто-то скажет.
настоящем настоящем местоимение Dīxerit aliquis. Кто-то, может быть, сказал.
=