Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
2.40
g=7.06 g=24.44 g=23.72
C C
ploče POS 100 prenosi na pojedine p=5.88 p=20.37 p=19.77
grede. Pored ovog opterećenja, pot-
rebno je dodati i sopstvenu težinu gre- F G C
g=19.69
g=18.69
p=16.41
p=15.57
g=7.03
p=5.86
p=5.40
g=6.48
6.00
da.
g=19.18 g=20.84 g=18.25
Pretpostavljena širina greda je 30 cm, B B
p=15.99 p=17.37 p=15.21
a visina:
L2 720 C D E B
g=19.72
g=19.81
p=16.43
p=16.52
g=20.03
p=16.70
g=6.48
p=5.40
6.00
dG 60 cm
12 12 g=23.72 g=7.56 g=6.55
A A
gG b g b 0.3 0.6 25 p=19.77 p=6.30 p=5.46
A
2.40
gG 4.5 kN / m 5.40 7.20 5.40 1.80
1 2 3 4
PODUŽNE GREDE (ose A-C)
a. opterećeno krajnje polje
p1 = 100 kN/m
170.1
M
48.5
1 .4 1 .3
1.4 1.3
p2 = 100 kN/m
1. 4 1. 3
M1 = -0.0990×100×5.4 2 = -288 kNm = M2
M2 288
AD 53.3 kN
L1 5.4
p L A D 100 7.2 53.3 53.3
B C 2 2 413.3 kN
2 2
Zamenom vrednosti opterećenja po pojedinim poljima:
prvo polje: g1 = 11.56 kN/m; p1 = 5.88 kN/m
drugo polje: g2 = 28.94 kN/m ; p2 = 20.37 kN/m
treće polje: g3 = 28.22 kN/m ; p3 = 19.77 kN/m
dobijene su vrednosti reakcija oslonaca i oslonačkih momenata grede POS 103 u osi C.
14.6
Tg Tp
4.9
L2/L1 = 1 M1 = -0.0625×p1×L12
M1 = -0.0625×100×6.0 2 = -225 kNm L = 6.00 m L = 6.00 m
M1 225
C 37.5 kN A=262.5 B=375 C=-37.5
L2 6.0
M 225
2 r 0.11 kN / cm
2
314.4
n 0.216 kN / cm
30 48.6 3 r 0.33 kN / cm
2
2 au(1 )
eu 40 16.83 au(1 )
30 0.158
URØ10 eu = 16.83×0.785 = 13.2 cm usvojeno: URØ10/12.5 (m=2)
Detaljno dimenzionisanje greda će biti sprovedeno nakon sračunavanja uticaja od
horizontalnih dejstava (vetar, seizmika).
A
Ly = 2×6.0 = 12.0 m
2.40
C C
površina ploče:
F G C
A = 18.0×(12.0+2.4) + 1.8×6.0 = 270 m 2
6.00
G = 6.0×270 = 1620 kN
C D E B
6.00
P = 5.0×270 = 1350 kN
A A
težina greda:
A
2.40
1 2 3 4
Gg = 0.3×0.6×25×102 = 459 kN
težina stubova (polovina će biti pridružena tavanici, odnosno temelju):
L = 12×6.0 = 72 m Gs = 0.3×0.3×25×72 = 162 kN
Q = G + P/2 + Gg + Gs/2
Q = 1620 + 1350/2 + 459 + 162/2 = 2835 kN
Ukupna horizontalna seizmička sila u nivou ploče POS 100:
S = 0.1×1.0×1.0×1.0×2835 = 283.5 kN
U podužnom pravcu ovu silu prihvataju tri, a u poprečnom četiri rama jednake krutosti,
spojeni krutom tavanicom koja obezbeđuje njhova jednaka pomeranja. Sile koje deluju na
jedan podužni, odnosno poprečni ram su:
S1X = 283.5/3 = 94.5 kN : S1Y = 283.5/4 = 70.9 kN
Levo je prikazan dijagram po-
22.34
meranja podužnog rama usled
H=100 22.34 dejstva horizontalne sile
22.34 22.34 22.34
H=100 kN u vrhu. Usled seiz-
mičke sile S1X = 94.5 kN pome-
H = 6.00 m
dx [mm]
ranje vrha konstrukcije je:
grede: b/d = 30/60 cm dx = 94.5/100×22.34
stubovi: b/d = 30/30 cm
H = 6.00 m
dx [mm]
grede: b/d = 30/60 cm
stubovi: b/d = 30/30 cm
L = 6.00 m L = 6.00 m
Desno je prikazan dijagram pome-
ranja poprečnog rama usled dejstva horizontalne sile H=100 kN u vrhu. Usled seizmičke sile
S1Y = 70.9 kN pomeranje vrha konstrukcije je:
dx = 70.9/100×30.12 = 21.4 mm
dx > H/600 = 600/600 = 1 cm
Seizmičku silu je moguće smanjiti sračunavanjem vrednosti koeficijenta dinamičnosti K d (u
preliminarnom proračunu usvojena je njegova maksimalna vrednost K d=1). Period
oscilovanja konstrukcije u prvom tonu se može približno sračunati pomoću pojednostavljenje
Rejlijeve relacije:
T1 2 d
0.7
T1 X 2 0.211 0.919 sec K d 0.762
0.919
Sa sračunatom vrednošću koeficijenta Kd pomeranje vrha konstrukcije i dalje prekoračuje
dopuštenu vrednost određenu članom 15. Pravilnika. Potrebno je povećati krustost ramova u
oba pravca. Usvojena je dimenzija stubova 40/40 cm, a greda 40/60 cm.
Gg = 0.4×0.6×25×102 = 612 kN
Gs = 0.4×0.4×25×72 = 288 kN
Q = G + P/2 + Gg + Gs/2 = 1620 + 1350/2 + 612 + 288/2 = 3051 kN
a. poprečni ramovi
Q1Y = 3051/4 = 763 kN
H=100 88.8
88.8 109.0 88.8 d = 763/100×10.2 = 77.8 mm
54.5
54.5
d = 0.0778 m
88.8
0.7
Kd 1 usv . K d 1
0.558
31.7 36.7 31.7
101.1
L = 6.00 m
111.1
L = 6.00 m
101.1 S =1×0.1×1×1×3051 = 305.1 kN
A=-23.9
B=0
C=23.9
Seizmička sila u vrhu jednog popreč-
10.2 nog rama:
H=100
10.2 S1Y = 305.1/4 = 76.3 kN
10.2 10.2
maksimalno horizontalno pomeranje:
dx = 76.3/100×10.2 = 7.8 mm
dx [mm] grede: b/d = 40/60 cm
stubovi: b/d = 40/40 cm
dx < 10 mm = H/600 = dxdop.
b. podužni ramovi
67.7
H=100
50.1
50.1
67.7
d = 1017/100×7.5
M d = 76.3 mm = 0.0763 m
H = 6.00 m
[kNm]
T1 X 2 0.0763 0.552 s
23.8 26.2 26.2 23.8 0 .7
75.4 80.0 80.0 75.4 Kd usv . K d 1
L1 = 5.40 m L2 = 7.20 m L3 = L1 = 5.40 m T
A=-21.8 B=14.4 C=-14.4 D=21.8
7.5 S =1×0.1×1×1×3051
H=100 S = 305.1 kN
7.5
7.5 7.5 7.5
S1Y = 305.1/3
S1Y = 101.7 kN
dx [mm]
grede: b/d = 40/60 cm
stubovi: b/d = 40/40 cm
dx = 101.7/100×7.5
dx = 7.6 mm < H/600
40 20 16 360
usvojeno: L0 ≈ 380 cm B min .40 0.25 380 135 135 cm
b / a 0.619 / 10‰
55
k 7.938 s 0.058 x 0.058 55 3.21 cm d p 16 cm
157.4 10 2
1.619%
135 2.05
Pretpostavka o položaju neutralne linije je tačna, pa se potrebna površina armature određuje
za pravougaoni presek širine B = 135 cm:
135 55 2.05
Aa 1.619 7.30 cm2 usvojeno 4RØ16 (8.04 cm2)
100 40
Presek u polju 1-2 (donja zona)
Kako su momenti savijanja usled stalnog i povremenog opterećenja praktično jednaki nuli na
najvećem delu raspona, usvojena je ista količina armature kao u preseku u osi 1 (merodavno
seizmičko opterećenje).
usvojeno 3RØ16 (6.03 cm2)
2 au( 1 )
usvojeno: m=2 ; = 90º ; =45º: eu 40 23.09 au( 1 )
40 0.087
URØ8 eu = 23.09×0.503 = 11.6 cm usvojeno: URØ8/10 (m=2)
Na isti način sprovodi se proračun i za presek
3desno, za istu kombinaciju opterećenja: 2D
n =1.52
2 au( 1 )
usvojeno: m=2 ; = 90º ; =45º: eu 40 29.16 au( 1 )
40 0.069
URØ8 eu = 29.16×0.503 = 14.7 cm
Maksimalno rastojanje uzengija, sračunato iz uslova zadovoljenja minimalnog procenta armi-
ranja uz,min = 0.2%:
m au(1 ) 2 0.503
eu 12.57 cm usvojeno: URØ8/10 (m=2)
b uz ,min 40 0.2 10 2
Kako nije dostignuta računska čvrstoća pri čistom smicanju r, nije potrebno osiguranje
armaturom. U presecima 1 i 2 levo transverzalne sile su još manje, pa ni u tim presecima nije
potrebno osiguranje.
Konačno usvajanje uzengija će biti izvršeno u skladu sa članom 60. Pravilnika o tehničkim
normativima za izgradnju objekata visokogradnje u seizmičkim područjima:
- razmak uzengija u grednim nosačima ne sme biti veći od 20 cm, dok se u blizini
čvorova, na dužini 0.2 od raspona razmak uzengija dvostruko smanjuje i ove uzengije
zatvaraju preklopom po čitavoj kraćoj strani ("torzione" uzengije)
usvojeno: URØ8/10 (m=2) na =150 cm (polje 2-3 uz ose 2 i 3)
57.0 48.6
2.24
Mg 2.27
27.9 Tg 2.27
2.24
31.3 33.6 29.6
46.9
2.23
Mp 25.1
2.29
12.0 Tp 21.8
2.29
67.8
Ms 41.6
Ts
18.2 18.2
41.6
67.8
Mw 14.7 24.0 Tw
14.7 6.5 6.5
24.0
40 8 16 168
usvojeno: L0 ≈ 420 cm B min .40 0.25 420 75 75 cm
3
Kako nije dostignuta računska čvrstoća pri čistom smicanju r, nije potrebno osiguranje
armaturom. U skladu sa članom 60. Pravilnika o tehničkim normativima za izgradnju objekata
visokogradnje u seizmičkim područjima usvojeno:
UØ8/10 (m=2) na =120 cm od oslonaca
UØ8/20 (m=2) na ostalom delu nosača
Dimenzionisanje stubova
Podužni ramovi - dijagrami momenata savijanja i reakcije oslonaca
S=101.7
68.8 78.2 78.2 68.8
MSx
H = 6.00 m
24.3 26.6 26.6 24.3
76.7 81.4 81.4 76.7
L1 = 5.40 m L2 = 7.20 m L3 = L1 = 5.40 m
W=24.0
16.2 18.5 18.5 16.2
MWx
H = 6.00 m
5.7 6.3 6.3 5.7
18.1 19.2 19.2 18.1
L1 = 5.40 m L2 = 7.20 m L3 = L1 = 5.40 m
MSy
H = 6.00 m
W=27.0
24.0 29.4 24.0
MWy
H = 6.00 m
G 1 2 3 4 P 1 2 3 4
103 17.6 157.5 219.1 55.9 103 4.9 96.0 147.4 36.9
102 48.0 184.9 181.4 45.8 102 30.3 118.8 115.9 28.5
101 64.9 149.6 86.1 25.4 101 44.3 89.4 36.5 11.4
2231.8 1 2 3 4 1350.1 1 2 3 4
C 45.6 215.5 277.8 119.7 C 17.0 133.0 185.0 78.8
B 143.5 377.4 370.5 190.0 B 72.4 241.8 236.1 111.2
A 94.5 207.5 141.4 48.5 A 57.7 126.4 71.2 19.4
Li Ib
i ; i
i Ab
gde je:
i - poluprečnik inercije poprečnog preseka, momenta inercije I b i površine preseka Ab.
Prema članu 108. Pravilnika za beton i armirani beton vitkost se, u slučaju višespratnog
okvira sa pomerljivim čvorovima može odrediti prema približnom obrascu:
12 k Ab
i
h
gde je:
k - relativno horizontalno pomeranje posmatranog sprata u odnosu na donji, usled
dejstva horizontalne sile H=1 koja deluje na vrhu konstrukcije, računato sa modulom
elastičnosti betona Eb=1,0
Ab - zbir svih poprečnih preseka stubova posmatranog sprata
h - teorijska spratna visina
S obzirom da su ranije sračunati dijagrami horizontalnih pomeranja usled sila H=100 u vrhu
rama, sračunatih sa stvarnom vrednošću Eb, jasno je da treba aplicirati silu H=E b u cilju
određivanja traženog pomeranja. Sledi:
podužni pravac
Ab = 4×0.4×0.4 = 0.64 m2 (četiri stuba dimenzija 40/40 cm)
lk = h = 6.0 m; k = Eb×(7.5 – 0) = 31500/100×7.5 = 2362.5
12 k Ab 12 2362 .5 0.64
i 55.0
h 6 .0
poprečni pravac
Ab = 3×0.4×0.4 = 0.48 m2 (tri stuba dimenzija 40/40 cm)
k = Eb×(10.2 – 0) = 31500/100×10.2 = 3213
12 k Ab 12 3213 0.48 L
i 55.5 i
h 6.0 i
Efektivna dužina izvijanja je:
Ib b 40
i 11 .5 cm Li = i×i = 55.5×11.5 = 640 cm ≈ 1.07×h
Ab 12 12
Kako je i ≤ 75, konstrukcija spada u umereno vitke, pa se dokaz nosivosti može sprovesti
nekim od približnih postupaka, npr. metodom dopunske ekscentričnosti.
17.0 N 46.7
Nu 1.3 45.6 18.2 46.7 kN nu u 0.014
2 bdf B 40 40 2.05
a bdfB 2.05
0.1 1 0.083 Aa1 Aa 2 1 0.083 40 40 6.83 cm2
d v 40
b. kombinacija sa vetrom
PROJEKTOVANJE I GRAĐENJE BETONSKIH KONSTRUKCIJA 1 PRIMERI ZA VEŽBE
GODIŠNJI ZADATAK 18
e1
M 27.3
27.3
= 0.395 m
e1 0.395
= 0.988 < 3.5
N 45.6 17.0 6.5 69.1 d 0.40
Kako je e1/d < 3.5, nije ispunjen ni drugi uslov pa se izvijanje mora uzeti u obzir.
Ekscentricitet usled imperfekcije (netačnog izvođenja) se određuje kao:
l i 2 cm 640
e0 ; li = 6.4 m e0 = 2.13 cm
300 10 cm 300
b d 3 40 40 3
Ib = 213333 cm4 ; Eb = 31.5 GPa = 31.5106 kN/m2
12 12
2
NE 31.5 10 6 213333 10 8 = 16192 kN
6.4 2
Ng 45.6 Mg 0
E = 0.0028 ; eg =0
NE 16192 N 69.1
Za element srednje debljine dm:
2A 2 40 40
b/d = 40/40 cm d m = 20 cm
O 2 40 40
Dopunski ekscentricitet
Kako je 75, (oblast umerene vitkosti), moguće je koristiti metod dopunske ekscentričnosti
za uvođenje u proračun efekata teorije II reda. Zavisno od odnosa e 1/d, dopunski ekscentrici-
tet ed se određuje iz jednog od sledećih izraza:
e1 25 e
0 0.3 : ed d 0 .1 1
d 100 d
e1 25
0.3 2.5 : ed d 0
d 160
e1 25 e
2.5 3 .5 : ed d 3. 5 1
d 160 d
e1 55.5 25
0.988 ed 40 7.61 cm
d 160
Ukupan računski ekcentricitet:
e2 = e1 + e0 + e + ed = 39.5 + 4.0 + 0.03 + 7.61 = 51.14 cm
Za pretpostavljeno a1 ≥ 3‰, koeficijenti sigurnosti imaju minimalne vrednosti, pa sledi:
115 .3
Nu = 1.645.6 + 1.8(17.0+6.5) = 115.3 kN nu 0.035
40 40 2.05
5895
Mu = Nu e2 = 115.351.14 = 5895 kNcm mu 0.045
40 40 2 2.05
a 2.05
0.1 1 0.034 Aa1 Aa 2 0.034 40 40 2.78 cm2 6.83 cm2
d 40
Ovako sračunata armatura manja je od vrednosti dobijene za kombinaciju sa seizmičkim
opterećenjem, pa je usvojeno:
usvojeno ±4RØ16 (±8.04 cm2)
Kako nije dostignuta računska čvrstoća pri čistom smicanju r, nije potrebno osiguranje
armaturom. U skladu sa članom 62. Pravilnika o tehničkim normativima za izgradnju objekata
visokogradnje u seizmičkim područjima usvojeno:
UØ8/7.5 (m=2) na =100 cm od čvorova
UØ8/15 (m=2) na ostalom delu stuba