Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
5. FOUNDATION SETTLEMENTS
Settlement of Shallow Foundation in Cohesive Soil
The stress change (∆q), from an added load, produces a time-dependent accumulation of
particle rolling, sliding, crushing, and elastic distortions in a limited influence zone beneath
the loaded area. The statistical accumulation of movements in the direction of interest is the
settlement. In the vertical direction the settlement will be defined as ∆H.
The principal components of ∆H are particle rolling and sliding, which produce a change in
the void ratio, and grain crushing, which alters the material slightly. Only a very small
fraction of ∆H is due to elastic deformation of the soil grains. As a consequence, if the
applied stress is removed, very little of the settlement ∆H is recovered. Even though ∆H has
only a very small elastic component, it is convenient to treat the soil as a pseudo-elastic
material with "elastic" parameters Es, G', and ks to estimate settlements.
∆ = ∈
3. Secondary compression settlement; takes place at constant effective stress, when there
is no more dissipation of excess pore water pressure. For simplicity, it is assumed to start
occurring when the primary consolidation is completed at time tp , and the settlement
increases linearly with the logarithm of time.
Immediate Settlement Si
Theory of elasticity is used to calculate the settlement at the corner of a rectangular base of
B’ x L’ by the equation;
1− 1−2
= +
1−
Where
1 1+√ +1 √ + +√ + 1 √1 +
= [ + ]
1+√ + +1 +√ + +1
= tan ( ) tan ℎ = =
2 √ + +1
pg. 36
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
pg. 37
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
pg. 38
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
pg. 39
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
Solution:
Now, assume the allowable bearing capacity = 300 kPa A=900/300=3m2 B=1.7m
Calculation of settlement
Find soil parameters (Table 5-6), N55= N70 x70/55 =20 x70/55 =25
µ = 0.3
Es= 500(N55+15) = 500 (25+15) = 20000 kPa
Es= 7000√N55 = 7000√25 = 35000 kPa
Es=2600 N55 = 2600(25) = 65000 kPa
Use Es= 20000 kPa as a conservative value
1− 1−2
= +
1−
m=4
B’= 1.7/2=0.85m
To find I1, I2
N=H/B’ = 8/0.85 = 9.4 M=L’/B’= 1 I1 = 0.491+ (0.4) x (0.007) =0.494, I2 =0.0164
To find IF
L/B=1, µ = 0.3, D/B= 1.5/1.7= 0.9 from IF curves ---- IF = 0.67
M=1
B’= 1.7m
To find I1, I2
N=H/B’ = 8/1.7 = 4.7 M=L’/B’= 1 I1 = 0.408+(0.7)x(0.029)=0.428, I2 =0.033
To find IF
L/B=1, µ = 0.3, D/B= 1.5/1.7= 0.9 from IF curves ---- IF = 0.67
Si = 310 x 1.7 ((1-0.32)/20000) x1 (0.428+(1-2x0.3)/(1-0.3) x0.033) 0.67= 0.0069 m
=6.9 mm
Example: Estimate the settlement of the center of raft (mat) foundation for a building, with
given Data are as follows:
qo = 134 kPa B X L = 33.5 X 39.5 m measured ∆H = about 18 mm
Soil is layered clays with one sand seam from ground surface to sandstone bedrock at
- 14 m, mat at -3 m.
Es from 3 to 6 m = 42.5 MPa, Es from 6 to 14 m = 60 MPa, µ=0.35
Es for sandstone > 500 MPa
Solution:
Es average= (42.5 x3 + 60x8)/11 = 55 MPa
1− 1−2
= +
1−
pg. 41
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
Consolidation Settlement Sc
Consolidation of a soil will be defined as a void -ratio reduction which takes place as a
function of time. It is considered to be taking place during the time excess pore pressure
exits in the consolidating stratum owing to an increase in pressure within the stratum from
exterior loading. This consolidation is also termed primary consolidation. Secondary
consolidation is that additional void- ratio change(settlement) taking place after the excess
pore pressure has essentially dissipated. This consolidation is sometimes termed creep and
may continue for some considerable time after primary consolidation is complete. This is
especially true in organic or peat soils for most soils secondary consideration is much less
than “consolidation” settlement except for the organic or peat soils mentioned. Settlement
due to consolidation may be predicted by the one dimensional consolidation theory.
In a clay layer with an initial thickness of Η and a void ratio of e 0, the final consolidation
settlement Sc due to the applied pressure q can be estimated from
∆
=
1+
Where ∆ is the change in the void ratio due to the applied pressure q. Ho and eo can be
obtained from the soil data, and ∆ has to be computed as follows.
Three different cases, as shown in figure below, are discussed here. Point I corresponds to
the initial state of the clay, where the void ratio and the vertical stress are eo and ́
,respectively. With the vertical stress increase of ∆ , consolidation takes place, and the
void ratio decreases by ∆ . Point F corresponds to the final state, at the end of
consolidation. Point Ρ corresponds to the preconsolidation pressure ́ on the virgin
consolidation line.
pg. 42
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
́ ( ́ +∆ )
= { + }
1+ ́ ́
Cc : Compression Index; Is the slope of the normal consolidation line in a plot of the
logarithm of vertical effective stress verses void ratio.
Cr : Recompression Index; Is the average slope of the unloading/reloading curves in a plot of
the logarithm of vertical effective stress verses void ratio.
Critical Thinking: For normally consolidated clay, the appropriate equation is that for case l
Solution:
∆ ( ́ +∆ )
= =
1+ 1+ ́
Calculate the current effective stress and void ratio at the middle of the clay layer
Sand layer
+ 2.7 + 0.76
= = = 9.81 = 19.3 /
1+ 1 + 0.76
Clay layer
S eo = w Gs = 0.43 x 2.7 = 1.16
’= 7.7 kN/m3
Example: Assume the same soil stratigraphy and soil parameters as in previous example
except that the clay has an overconsolidation ratio of 1.5, w=38%, Cr=0.05. Determine the
primary consolidation settlement of the clay?
Critical Thinking: Since the soil is overconsolidated, you will have to check whether the
preconsolidation stress is less than or greater than the sum of the current vertical effective
stress and the applied vertical stress at the center of the clay. This check will determine the
appropriate equation to use.
Solution:
Clay layer
S eo = w Gs = 0.38 x 2.7 = 1.03
’= 8.2 kN/m3
Effective stresses ’vo = 19.3 x 3 +9.5 x 7.4 + 8.2 x 1 = 136.4 kPa
’fin = ’vo + ∆ = 136.4 + 140 = 276.4 kPa
́ ( ́ +∆ )
= { + }
1+ ́ ́
2 204.6 (276.4)
= 0.05 + 0.3 = 0.047 47
1 + 1.03 136.4 204.6
Secondary compression settlement takes place at constant effective stress, when there is no
more dissipation of excess pore water pressure. For simplicity, it is assumed to star
occurring when the primary consolidation is completed at time t p , and the settlement
increases linearly with the logarithm of time. Secondary compression settlement can be
estimated using the following equation:
= >
1+
Ca : Secondary Compression Index; Is the slope of the third part of consolidation curve in a
plot of the logarithm of vertical effective stress verses void ratio.
pg. 44
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
Settlement of 300- mm
X 300-mm plate
pg. 45
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
6. RETAINING WALLS
A retaining wall is a structure whose primary purpose is to provide lateral support to soil
and rock. Some of the common types of retaining walls are;
pg. 46
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
∑ × + × + ×
. = =
×
pg. 47
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
= 0.67 ----
Ca=0.6C---- C
Base keys may be located at different positions under the base to increase the resisting
forces in case adequate factor of safety against sliding is not achieved
pg. 48
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
= + + .
, = ∓
2 = 6
, = ∓ 1∓ ℎ
12
Provided that ; 1. qmax ≤ qall , 2. e ≤ B/6 so that qmin not be negative
pg. 49
2015 - 2016
MAYSAN UNIVERSITY FOURTH YEAR
COLLEGE of ENGINEERING FOUNDATION DESIGN CE402
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT Dr. RAID AI SHADIDI
At top
a =23.9 x 0.36 -2 x19.12x √0.36 = -14.4 kPa
At base
a = (23.9 + 17.95 x 6.7 ) 0.36 - 2 x 19.12 x √0.36 = 32 kPa
Pa = 4.62x32/2 + 10x2.1x2.1/2= 96 kN
550.8 + 93.4
. = = = 2.61 > 2
74 1.54 + 22 6
∑ + ∁ +
= =
2 34 2 35.17
296.25 tan 3 + 3 2.88
= =2
96
550.8 − (74 ∗ 1.54 + 22 ∗ 6)
= = 1.03
296.25
2.88
= 0.41 < = 0.48
6
Means that the base subjected to a concentrated force of 296.25 at center and
counterclockwise moment of 296.25 x 0.41 = 121.5 kNm.
6 296.25 6 ∗ 0.41
, = 1∓ = 1∓ = 15 , 190.7
2.88 2.88
pg. 50
2015 - 2016