Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Tugas Individu
Problem 4:34 and 4:36
Disusun Oleh:
1. Using a plantwide rate based on machine hours, calculate the total overhead cost
assigned to each product and the unit overhead cost.
Plantwide rate = ($2,214,250 + $1,051,750 + $734,000)/10,000 = $400 per machine hour
Cylinder A: Unit cost = $400 × 3,000 = $1,200,000
- Unit overhead cost = $1,200,000/1,500 = $800.00
Cylinder B: $400 × 7,000 = $2,800,000
- Unit overhead cost = $2,800,000/3,000 = $933.33
2. Using activity rates, calculate the total overhead cost assigned to each product and
the unit overhead cost. Comment on the accuracy of the plantwide
Activity Activity Driver Rate
Welding : $ 776.000 Welding Hours : 4000 $776,000/4,000
= $194.00 per welding hour
Machining: $450.000 Machine hours: 10.000 $450,000/10,000
=$45.00 per machine hour
Inspecting: $ 448.250 No. of inspection : 1.000 $448,250/1,000
=$448.25 per inspection
Materials handling : No. of batches: 12.000 $300,000/12,000
$300.000 =$25.00 per move
Setups: $240.000 No. of Setup : 100 $240,000/100
=$2,400.00 per batch
Changeover: $180.000 Changeover hours: 1.000 $180,000/1,000
=$180.00 per changeover
hour
Rework: $61.750 Rework order: 50 $61,750/50
=$1,235.00 per rework order
Testing: $300.000 No. of test: 750 $300,000/750
=$400.00 per test
Materials handling: No. of parts: 50.000 $380,000/50,000
$380.000 =$7.60 per part
Engineering support: Engineering hours: 2.000 $130,000/2,000
$130.000 =$65.00 per engineering
hour
Purchasing: $135.000 Purchasing requisitions: $135,000/500
500 =$270.00 per requisition
Receiving: $ 274.000 Receiving orders: 2.000 $274,000/2,000
=$137.00 per receiving
order
Paying Suppliers : No. of invoices: 1.000 $225,000/1,000
$225.000 =$225.00 per invoice
Providing Space and Machine hours: 10.000 $100,000/10,000
Utilities: $100.000 =$10.00 per machine hour
Overhead assignment:
4. Calculate the consumption ratios for welding and materials handling (Assembly)
and show that two drivers, welding hours and number of parts, can be used to
achieve the same ABC product costs calculated in requirement 2. Explain the value
of this simplification.
Consumption ratios for welding and materials handling :
1. Compute the overhead cost per unit for each product using a plantwide, unit-based
rate using direct labor hours
2. Compute the overhead cost per unit for each product using departmental rates. In
calculating departmental rates, use machine hours for department 1 and direct labor
hours for department 2. Repeat using direct labor hours for Department 1 and
machine hours for Department 2.
Departmental rates:
Department 1: $850,000/425,000 = $2.00 per machine hour
Department 2: $800,000/912,500 = $0.88* per direct labor hour
Overhead cost per unit:
Scientific: [($2.00 × 25,000) + ($0.88 × 25,000)]/75,000 = $0.96
Business: [($2.00 × 400,000) + ($0.88 × 887,500)]/750,000 = $2.11
Departmental rates:
Department 1: $850,000/187,500 = $4.53* per direct labor hour
Department 2: $800,000/125,000 = $6.40 per machine hour
Overhead cost per unit:
Scientific: [($4.53 × 75,000) + ($6.40 × 25,000)]/75,000 = $6.66
Business: [($4.53 × 112,500) + ($6.40 × 100,000)]/750,000 = $1.53
3. Compute the overhead cost per unit for each product using activity-based costing
Activity Rates:
Overhead Assignment: