Вы находитесь на странице: 1из 4

PROIECT DIDACTIC

RELIEFUL MAJOR AL CONTINENTELOR (Munţii şi podişurile)

Data: 14.11.2011
Obiectul: Geografie generală
Clasa: a V-a
Subiectul lecţiei: Relieful major al continentelor

Tipul de lecţie: mixtă ( dobândirea de cunoştinţe şi formare a priceperilor şi deprinderilor necesare


construirii unui demers ştiinţific, individual, pe baza unei teme date, sub îndrumarea profesorului)
Scopul lecţiei: însuşirea unor termeni noi şi crearea deprinderii de a lucra cu harta.
Obiective operaţionale:

1. Să identifice şi să localizeze pe harta formele de relief prin recunoaşterea semnelor convenţionale


(culori).
2. Să definească termenii de bază (munţi, dealuri, podişuri, câmpii)
3. Să enumere cel puţin trei caracteristici specifice fiecărei forme de relief.
4. Să descrie modul de formare al formelor de relief.
5. Să realizeze comparatii între formele de relief.
6. Să recunoască cel puţin cinci termeni geografici într-un text dat.

Resurse procedurale: observaţia dirijată, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, comparaţia


Resurse materiale: Harta fizică a lumii,
Bibliografie: Dragu V, (2000), Geografie-geologie. Ghid metodologic, Edit Polirom, Bucureşti.
Cheval Dorina, Furtună, C-tin (2000)- Geografie generală. Manual pentru clasa a V-a,
Edit. Teora
Mândruţ, O, (2000),- Geografie generală. Manual pentru clasa a V-a. Edit Corint

Activitate frontală
Timp alocat: 2 h

1
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Mijloace didactice Metode didactice Evaluare
(Dozare)
Organizarea clasei 1 min - Notarea absenţilor în catalog. - Pregătirea caietelor şi cărţilor
- Captarea atenţiei pentru
desfăşurarea lecţiei într-un cadru
adecvat;
Verificarea cunoştinţelor - Verificarea lecţiei anterioare - Elevii ascultă, analizează şi Harta fizică a lumii Conversaţia Analiza
anterioare 10-15 min „Continentele şi bazinele formulează răspunsurile. răspunsurilor;
oceanice” Stimularea elevilor
- Verificarea fişei
Asigurarea conexiunii cu lecţia -Cere elevilor să descrie forma - Observă şi răspund: câmpie, Harta fizică a lumii Conversaţia euristică Analiza
anterioară. 2 min de relief pe care este situată deal, podiş, munte Poster “Everest” răspunsurilor;
localitatea natală. Stimularea elevilor
- Pe baza cunoştinţelor din clasa
a IV-a, elevii vor preciza şi alte
forme de relief.
- Elevii vor identifica imaginea
din posterul “Everest”

2
Dirijarea predării-învăţării - Elevii vor fi îndrumaţi să - Elevii observă imaginile Harta fizică a lumii Demonstraţia Analiza
descrie în cuvinte proprii un -Elevii formulează răspunsuri. Planşe Observaţia răspunsurilor;
20-25 min munte, folosindu-se de imagini. - Elevii notează definiţia în Explicaţia Stimularea elevilor
- Definiţia. Componentele caiete.
muntelui: vârf, versant,
depresiune, poale, culme, pas Imagini
- Cum s-au format munţii?
- Pe baza răspunsului anterior,
profesorul va preciza de câte - Elevii formulează răspunsuri.
tipuri sunt munţii după modul de
formare: vulcanici şi de încreţire.
- Răspândirea munţilor: masive
izolate, lanţuri de munţi, sisteme Elevii localizează pe hartă lan-
montane urile montane, cu ajutorul figurii
- Prof cere elevilor să identifice din manual.
pe hartă lanţurile montane

- Ce se întâmplă dacă muntele se - Elevii formulează răspunsuri.


toceşte (erodează)?
- Se formează o suprafaţă netedă,
în general fără vârfuri şi cu
versanţi abrupţi, cu altitudini de
300-5000 m.
- Ce se întâmplă dacă
materialele se depun într-o
mare/lac?
Fomarea podişurilor prin
sedimentare. - Elevii vor identifica pe hartă
-Identificarea pe hartă a podişuri: Pod Braziliei, Pod
podişurilor Tibet, Pod Siberiei Centrale,

3
- Care este forma de relief care - Dealul
seamănă cu muntele?
- Ce este dealul? Formă de relief
cuprinsă între 300-1000 m, culmi - Elevii formulează răspunsuri.
rotunjite, pante domoale.
- Formare: s-au înălţat o dată cu
munţii, fragmentarea podiţurilor,
depunerea materialelor
transportate de vânt.

-Vom analiza cea mai cunoscută - Elevii formulează răspunsuri


formă de relief: câmpia!
- Câmpia este o formă de relief
joasă, de până la 200-300.
Ex C Galaţca 70-80 m .
- Având în vedere cunoştinţele
acumulate, precizaţi modul de
formare al câmpiei.
- Câmpiile s-au format prin
erodarea munţilor sau podişurilor
vechi, fie prin depunerea - Elevii identifică pe hartă cele
sedimentelor într+un lac sau mai mari câmpii ale lumii: C
mare.La fel s-a format şi Câmpia Amazonului, C Mississippi, C
de Vest Europei de Est, C Siberiei de
Vest.
Evaluarea şi fixarea - Recapitularea cunoştinţelor - Elevii răspund urmărind schiţa Notarea elevilor
cunoştinţelor însuşite însuşite anterior prin adresarea lecţiei care s-au remarcat
7 min unor întrebări. în timpul lecţiei.
- Tema pentru acasă. “Explicaţi
importanţa formelor de relief”.

Вам также может понравиться