Вы находитесь на странице: 1из 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 03-10-2018
Şcoala: Liceul Tehnologic Topolog
Clasa: a IX -a C
Domeniul de bază/Calificarea : Comert/ Tehnician in activitati de comert
Profesor: Piticas Georgian Emil
Modulul I: Bazele contabilitatii
Lecţia: Evidenta economica
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă ( verificare și transmitere de noi cunoștinţe )
Durata: 3 ore
Competenţe specifice: Prezentarea conceptului si elementelor definitorii ale evidentei economice
Competenţe derivate:
-sa identifice formele de evidenta contabila
-sa identifice etaloanele de evidenta
-sa identifice modul de organizare si sfera de actiune a contabilitatii
-sa utilizeze limbajul specific contabilitatii
 Strategie didactică:
 resurse procedurale:
 Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observarea independentă, descoperirea, exerciţiul, problematizarea;
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitatea pe grupe;
 resurse materiale:fişe de lucru, fisa de evaluare, tabla,
 Mediul de realizare a orei: Sala de clasa
 Bibliografie:
 Manual pentru clasa a IX a de comert, autori: Tantica Petre, Gabriela Iordache, Gabriela Simionescu si Tatiana Stanescu, editura CD PRESS
 site-uri web

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE lecția mixtă - M1 Bazele contabilitatii


Compe
Momentul Metode Mijloace Forme de
tenţe Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei didactice didactice evaluare
1. Conversaţia Frontal
Moment Adresează formula de salut elevilor, Răspund salutului, elevul de
organiza-toric face prezenţa şi notează absenţii, serviciu prezintă absenţii clasei;
2 min. verifică ţinuta si curăţenia clasei,
pregăteşte materialul didactic

2. Frontal
Verificarea -întreabă elevii ce au avut de pregătit Individual
conoştinţelor pentru astăzi și adresează elevilor - elevii răspund la solicitările Conversaţia
anterior întrebări din lecţia anterioară: profesorului : Euristică
dobândite Cine este parintele contabilitatii? Luca Pacciolo
10 min. Observarea
independentă

Pe ce a fost gasita prima forma de Radius de lup cu cele 55 de Expunerea


contabilitate? crestaturi
Explicaţia

Unde a aparut primul plan de conturi In Germania in 1937 si se numea


si cum se numea? planul de conturi Goring

-pe tot parcursul activităţii, profesorul


va interveni dacă este cazul.

3. Elevii sunt atenti la ceea ce Expunerea Frontal


Captarea Profesorul prezinta un exemplu de spune profesorul Individual
atenţiei evidenta la cea mai cunoscuta firma
3 min locala unde majoritatea elevilor fac
practica. Conversaţia
euristică

4. Astăzi vom discuta despre „Evidenta -sunt atenţi la profesor şi Conversaţia Frontal
Transmiterea economica”; notează în caiete titlul lecţiei; Individual
noilor Scrie pe tablă titlul lecţie și prezintă Competeţe
conţinuturi competenţele derivate ce vor fi atinse Expunerea derivate
20 min. la sfârşitul lecţiei;
Profesorul prezintă sub formă Conversaţia
schematică componentele evidentei -sunt atenţi la enumerarea euristică
economice : competenţelor ce vizează noua
 Evidenta operativa lecţie; Explicaţia Fise de lucru
 Evidenta contabila Descoperirea
 Evidenta statistica -răspund la solicitările
profesorului în funcţie de
- adresează elevilor întrebări despre cunoştinţele generale şi vor nota
noua lecţie şi îi determină să descopere în caiete răspunsurile corecte.
din cunoştinţele lor generale informaţii
despre tipurile de evidenta; - sunt atenţi la prezentare şi
-distribuie elevilor fişa de lucru răspund la întrebări dacă sunt
individuală şi explică cerinţele acesteia întrebaţi.
-Solicită elevilor completarea
cerinţelor prevăzute în fişa de lucru pe
parcursul derulării lecţiei

5. - împarte clasa pe grupe; - se împart pe grupe; Conversaţia Fise de lucru Frontal


Fixarea - cere elevilor să completeze pe fișa - primesc fisele de lucru de la euristică Pe grupe
cunoştinţelor de lucru profesor şi răspund la cerinţele Explicaţia
7 min. exerciţiului;
Exerciţiul
Problematizarea

6. - împarte elevilor un test de evaluare ; - primesc testul de evaluare; Conversaţia Test de Frontal
Feed-back - face explicaţii privind modul de - sunt atenţi la profesor şi Explicaţia evaluare
6 min. lucru; rezolvă testul;
- explică modul de rezolvare după - sunt atenţi la profesor şi vor Observarea
baremul de corectare. corecta testul în funcţie de independentă
baremul de corectare. Problematizarea
7. -face aprecieri asupra activităţii -sunt atenţi la aprecieri; Conversaţia Frontal
Momentul elevilor argumentand nota pusă; Individual
final -anunţă tema/activitatea viitoare; -reţin tema/activitatea viitoare;
2 min. -salută elevii . -salută profesorul.

Întocmit, prof. Piticas Georgian Emil

Fisa de lucru:

1. Prezentati formele evidentei economice.


2. Enumerati tipurile de etalon de evidenta si prezentati cate o descriere la fiecare.

Test de evaluare

1. Prezentati sarcinile evidentei economice.


2. Care este cel mai folosit etalon?
3. Prezentati cele doua cai prin care se realizeaza evidenta statistica.

Вам также может понравиться