Вы находитесь на странице: 1из 5

Plan de lecție

Clasa a VI-a.
Obiectul: Limba și literatura română.
Subiectul: Adjectivul.
Tipul lecției: actualizare.
Durata: 100 min.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris, în texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
3. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
Competențe specifice:
C1 – definirea adjectivului;
C2 – clasificarea lor: propriu – zise, variabile, invariabile și adjective provenite din alte părți de vorbire.
C3 – recunoașterea adjectivelor formate prin derivare și compunere;
C4 – observarea acordului în gen, număr și caz;
C5 – precizarea funcțiilor sintactice ale adjectivului;

Metode și procedee: conversația euristică, lucrul în perechi, explicația.


Mijloace de învățământ: manualul, fișa de lucru.
Resurse: Conținut conform programei;
Locul desfășurării: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:
1. Manualul.
2. Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela
42, 2002.

Evaluarea: Chestionarea orală.


Plan de lecție/ Scenariu didactic
Momentele lecției Activitatea Activitatea elevilor Observații
profesorului
Moment organizatoric Notarea absenților, răspund comunicarea
discuții libere- exersarea
limbajului.
Verificarea temei Se verifică tema și se fac Elevii numiți citesc
aprecieri asupra acesteia. temele.
Captarea atenției Profesorul le aduce Descriu jucăria.
elevilor o jucărie pe care
elevii trebuie să o
descrie.
Notează pe tablă
cuvintele care marchează
adjectivele din
descrierea elevilor.
Reactualizarea Ce știți voi despre Elevii răspund Conversația euristică
cuvintele notate pe
tablă? Ca părți de
vorbire, ce credeți că
sunt?
Ce este adjectivul? Ce vă
aduceți aminte despre
această parte de vorbire
studiată în anii anteriori?

Anunțarea noii lecții Astăzi vom studia o nouă Elevii notează titlul în Conversația
lecție - Adjectivul caiete.
Dirijarea învățării Profesorul împarte elevii Elevii se implică activ în Conversația euristică
în grupe de câte doi, iar predarea. Lucrul în perechi.
apoi le împarte elevilor
bilețele care conțin un
text, iar în text sunt
notate adjective. Pe baza
textului/adjectivelor se
vor actualiza
cunoștințele:
Definirea părții de
vorbire și clasificarea
acesteia.
DEFINIȚIA: partea de
vorbire care exprimă
însușirea unui obiect,
determină un substantiv
sau un substitut al
acestuia (pronume sau
numeral) cu care se
acordă în gen număr și
caz, se numește
ADJECTIV.

Clasificarea
adjectivului:
Propriu – zise
Invariabile
Obținute prin
compunere, derivarea
care duce la
conversiune.
Numeraal cu valoare
adj.
Pronume – adjectiv
pronominal.
Exerciții de acord.
Funcțiile sintactice –
pornind de la text.
Feedback Ce am studiat astăzi?
Asigurarea retenției Fiecare elev notează un
adjectiv care începe cu
litera numelui său: G –
gălăgioasă.
Tema

Citiți propozițiile cu atenție, iar apoi numiți partea de vorbire pe care o au cuvintele subliniate din text.
Copacul înalt se clatină în timpul furtunii, iar cerul devine gri. Vremea bună a dispărut odată cu
venirea iernii. Numai coșurile fumegânde mai atestă că pe pământ mai există viață fiindcă zăpada a
acoperit totul.
Câțiva oameni cumsecade lasă copiii să stea în casă și deszăpezesc ei drumurile în locul lor,
deoarece lista de lectură dată de profesor trebuie citită repede.
Unii elevi au de citit chiar și două liste de lectură.
Mihai nu se sperie de acest lucru și își spune în gând: eu am mare noroc cu bunica mea, fiindcă
mereu mă ajută. Voi demonstra tuturor că sunt cel mai bun din clasă, chiar mai bun decât Fănel.

Citiți propozițiile cu atenție, iar apoi numiți partea de vorbire pe care o au cuvintele subliniate din text.
Copacul înalt se clatină în timpul furtunii, iar cerul devine gri. Vremea bună a dispărut odată cu
venirea iernii. Numai coșurile fumegânde mai atestă că pe pământ mai există viață fiindcă zăpada a
acoperit totul.
Câțiva oameni cumsecade lasă copiii să stea în casă și deszăpezesc ei drumurile în locul lor,
deoarece lista de lectură dată de profesor trebuie citită repede.
Unii elevi au de citit chiar și două liste de lectură.
Mihai nu se sperie de acest lucru și își spune în gând: eu am mare noroc cu bunica mea, fiindcă
mereu mă ajută. Voi demonstra tuturor că sunt cel mai bun din clasă, chiar mai bun decât Fănel.

Citiți propozițiile cu atenție, iar apoi numiți partea de vorbire pe care o au cuvintele subliniate din text.
Copacul înalt se clatină în timpul furtunii, iar cerul devine gri. Vremea bună a dispărut odată cu
venirea iernii. Numai coșurile fumegânde mai atestă că pe pământ mai există viață fiindcă zăpada a
acoperit totul.
Câțiva oameni cumsecade lasă copiii să stea în casă și deszăpezesc ei drumurile în locul lor,
deoarece lista de lectură dată de profesor trebuie citită repede.
Unii elevi au de citit chiar și două liste de lectură.
Mihai nu se sperie de acest lucru și își spune în gând: eu am mare noroc cu bunica mea, fiindcă
mereu mă ajută. Voi demonstra tuturor că sunt cel mai bun din clasă, chiar mai bun decât Fănel.

Citiți propozițiile cu atenție, iar apoi numiți partea de vorbire pe care o au cuvintele subliniate din text.
Copacul înalt se clatină în timpul furtunii, iar cerul devine gri. Vremea bună a dispărut odată cu
venirea iernii. Numai coșurile fumegânde mai atestă că pe pământ mai există viață fiindcă zăpada a
acoperit totul.
Câțiva oameni cumsecade lasă copiii să stea în casă și deszăpezesc ei drumurile în locul lor,
deoarece lista de lectură dată de profesor trebuie citită repede.
Unii elevi au de citit chiar și două liste de lectură.
Mihai nu se sperie de acest lucru și își spune în gând: eu am mare noroc cu bunica mea, fiindcă
mereu mă ajută. Voi demonstra tuturor că sunt cel mai bun din clasă, chiar mai bun decât Fănel
FIŞA DE LUCRU

1.Găsiţi sinonime/antonime pentru adjectivele:


veselă =
mânios =
2.Identifică prin subliniere cu o linie adjectivele variabile şi precizează-le formele :
înalt, mov serios, limpede, verde, mare, curată, subţire, grijuliu ,bleu.
3.Identifică şi clasifică după provenienţă( origine) adjectivele din enunţul:
Rana sângerândă a fost pansată de doctorul acesta.
3.Formează adjective derivate cu prefixele şi sufixele:
-os
-esc

-ui -iu

4. Formează câte un adjectiv de la partea de vorbire dată :

copil rod om
România A înţelege fum
a trece piatră aur
tănăr munte praf
argint drept Franţa

5.Scrie forma de plural a fiecărui adjectiv ;

singular plural singular plural singular plural


mov ruginiu japonez
cenuşi fix complex
zglobiu viteaz blând
olandez rigid sătul
6.Faceţi acordul adjectivului cu substantivul determinat în propoziţiile:
(Cenuşi)……………nori vor aduce ploaie.Imi plac (veseli)…………. oameni de acolo. (Roşii)……………
bujori au înflrit.
8. Precizaţi cazul şi funcţia sintactică a adjectivelor din enunţurile următoare:
Ea este o elevă silitoare.
Spun colegilor apropiaţi adresa lor.
Povestea despre frumoasele fete o veţi citi.
9. Identificaţi adjectivele din enunţul următor şi precizaţi ce figuri de stil formează:

Noaptea era neagră, mohorâta, noapte de toamnă tristă şi năbuşitoare.

Вам также может понравиться