Вы находитесь на странице: 1из 3

Proiect didactic

Data : 14.05.2019
Clasa : a VII-a
Disciplina : Istoria românilor și universală
Profesor : Burlea Inna
Instituţia : Gimnaziul Colicăuți
Subiectul lecţiei : Dezvoltarea culturii românești de la 1821 până la 1848
Tipul lecţiei : de formare a priceperilor și deprinderilor
Timp : 45 minute
Competenţe specifice :
Determinarea relației de cauzalitate și schimbare în istorie
Subcompetențe:
Comentarea situațiilor, evenimentelor și activităților unor personalități din
istoria modernă;
Exprimarea clară și argumentată a opiniei proprii privind promovarea
valorilor naționale și universale.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1 – să explice principalii termeni istorici studiind un fragment de text;
O2 – să aprecieze importanța evenimentului prezentat în imagine;
O3 – să argumenteze necesitatea inaugurării instituției reprezentate în imag. ;
O4 – să identifice căile de răspndire a culturii românești în provinciile de sub
dominație străină;
O5 – să aprecieze critic consecinţele imediate şi de durată ale ifluenței culturii
europene analizând documentul istoric.
Resurse procedurale: conversația, argumentarea, dezbaterea, abordarea
pro/contra, explicația, expunerea, , cercetarea hărții, analiza, problematizarea,
clustering-ul, GPP, învățarea prin descoperire, lectura critică.
Resurse materiale (tehnice): manualul de istoria românilor și universală, cl.a VII-
a, Hartă, DEX, fişe de lucru pentru elevi, schema păianjen
Forme de activitate: frontal, lucru individual, în perechi
Surse educaţionale :
www.didactic.ro
Scenariul lecţiei
Etapele Ob./ Timpul Activitatea profesorului Activitatea Metode,
lecţiei op. (min.) elevilor procedee

Evocarea 7 min. * organizarea clasei. Pregătesc


Captarea atenţiei. materialele
* consolidarea și verificarea necesare.
temei de acasă: pirmida
personalității Interogarea
* stabilesc un punct de
plecare bazat pe Răspund cerințelor
cunoștințele anterioare: Expunerea
- Ce eveniment român de
cotitură a avut loc în 1821?
- Care au fost urmările
evenimentului?
- De ce?

Realizarea Evocarea subiectului lecţiei:


sensului 26-30 ” Dezvoltarea culturii
min. românești de la 1821 până
la 1848”
Anunțarea obiectivelor
operaţionale ce urmează a fi Notează subiectul
realizate. lecţiei
* Precizarea sensului
O1 noţiunilor-cheie Definesc noţiunea,
discută cu colegul,
prezintă.
* Lucrul cu manualul
- Sarcină : Studiază
Identificaţi importanta materialul, G.P.P.
revoluției lui Tudor confruntă
Vladimirescu conţinutul cu cele
studiate în capitol.
Fac notiţe în caietul
de test.
* Lucru asupra sarcinilor Analiza
din test Exprimă opinii
O2 - Necesitatea inaugurării proprii, Discuţie
instituției. Argumentaţi. argumentate. dirijată

* Elemente de dezbatere:
- Cum credeţi ce caracter a Prezintă.
avut revoluția, (caracter Demonstrează pe
defensiv sau caracter hartă. Trag Demonstrare
ofensiv, expansionist) concluzii.
- realizarea subiectului II, Concluzii. Problematizare
pag.70, caietul de teste Doi elevi experţi
analizează
O3 conţinutul
* Elaborarea eseului Adoptă o poziţie Analiza
Reflecţia 5 min. Subiectul III, pag 71, caietul din cele două aduc Lectură critică
de test. Concluzii. argumente. Eseu de 5 min
Discută.
* Asigurarea retenţiei şi a PRES
transferului:
O4 Sarcină: De redactat un Redactează
PRES PRES-ul
pornind de la enunţul :
„Tendințele dezvoltării
literaturii române în
provinciile române”.

* Fac trimite la scopurile


propuse spre realizare.
- De identificat simbolurile Argumentarea
O5 cu trimitere la imagini

Extindere * Realizarea axei


cronologice, completând
linia timpului cu reperele Comletează linia
cronologice pag . 126 timpului
(manual);

* Temă pentru acasă


- De elaborat o galerie foto Notează tema
la subiectul : Dezvoltarea pentru acasă.
culturii românești de la
1821 până la 1848”
3 min. * Aprecierea, încurajarea și
notarea elevilor.

Вам также может понравиться