Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Part II: Problem Solving (3 points each). Show your solutions in good form. Box your final answers. No solution, no point.
b = ($44,160 – $24,900) / (9,750 – 5,250) = $4.28 for the highest and lowest values of the cost driver
$44,160 = a + ($4.28 x 9.750)
a = $2,430
2. What is the estimated total cost at an operating level of 8,000 hours? $36,670
4. What is the estimated total cost at an operating level of 5,000 units? $6,040
Answers:
5. y = $10X
6. y = $9.20X
7. y = $1,000 + $0.05X
8. y = $200,000 + $75X
Answer:
9. Variable cost = ($2,865,600 – $2,188,800) / (42,000 – 30,000) = $56.40
Fixed cost = $2,865,600 – $56.40 x 42,000 = $496,800
Cost function is y = $496,800 + $56.40X
Answer:
14. Manufacturing Overhead Allocated 1,000,000
Cost of Goods Sold 100,000
Manufacturing Overhead Control 1,100,000
Answer:
(13) Let x = Conversion cost per unit
x = $200 + 2/3 x
1/3 x = $200
x = $600
(14) Factory overhead = 2/3 x $600 = $400
(15) Direct materials = $650 - $200 - $400 = $50
Cost Accounting PQ1 – Chapters 1, 2, 3 & 4 Do not write anything on this questionnaire.
Required:
16. Compute beginning direct materials inventory.
17. Compute beginning WIP inventory.
18. Compute beginning finished goods inventory.
19. Compute actual factory overhead incurred.
Answer:
16. $47,000 - $41,000 + $15,000 = $21,000
17. $48,000/120% = $40,000 direct labor costs incurred
$102,000 – $47,000 – $40,000 – $48,000 + $34,500 = $1,500
18. $74,500 – $102,000 + $49,500 = $22,000
19. $48,000 + $4,000 = $52,000
1. Small tools
2. Patent amortization
3. Health and accident insurance
4. Heat, light, and power
5. Straight line depreciation
6. Maintenance of buildings and grounds
7. Royalties
8. Materials handling
9. Property and liability insurance
10. Maintenance of factory equipment
SOLUTION
1. Variable
2. Fixed
3. Semivariable
4. Semivariable
5. Fixed
6. Fixed
7. Variable
8. Variable
9. Fixed
10. Semivariable
Give the Cost of Goods Sold Formula for (1) Merchandising Business and (2) Manufacturing Business. Assume that the
manufacturing business uses normal costing.
15points:
Beg inv
Purchases
Freight in
-purch r&a
Total: TGAS
-end inv
Total: COGS
33 points
RM, beg
Purchase
Freight in
-purch R&a
Cost Accounting PQ1 – Chapters 1, 2, 3 & 4 Do not write anything on this questionnaire.
-indirect materials
-RM, end
Total: RM used
DL
FOHA
Total: TMC
WIP, beg
-WIP, end
Total: COGM
FG, beg
-FG, end
Total: COGS – normal