Вы находитесь на странице: 1из 4

Proiect didactic

Data : 14.05.2019
Clasa : a IX-a
Disciplina : Istoria românilor și universală
Profesor : Burlea Inna
Instituţia : Gimnaziul Colicăuți
Subiectul lecţiei : Cultura și știința în RSSM
Tipul lecţiei : de formare a priceperilor și deprinderilor
Timp : 45 minute
Competenţe specifice :
Manifestarea atitudinii față de impactul evenimentelor istorice asupra
societății.
Subcompetențe:
Identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei
contemporane;
Utilizarea surselor istorice în argumentarea opiniei proprii cu referire la
evenimentele contemporane.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1 – să explice principalii termeni istorici studiind un fragment de text;
O2 – să identifice trăsăturile esențiale a regimului politic din RSSM în anii
postbelici utilizând materialul informativ din manual şi capitolul studiat;
O3 – să analizeze scopurile procesului de ideologizae a populației RSSM
cercetân documentul şi materialul distribuit ;
Resurse procedurale: conversația, explicația, expunerea, , cercetarea hărții,
analiza, problematizarea, argumentarea, dezbaterea, abordarea pro/contra,
clustering-ul, GPP, învățarea prin descoperire, lectura critică.
Resurse materiale (tehnice): manualul de istoria românilor și universală, cl.a
IX-a, laborator multimedia mobil, DEX, fişe de lucru pentru elevi, schema
păianjen.
Forme de activitate: frontal, lucru individual, în perechi
Surse educaţionale :
1.I. Șarov “ Istoria românilor și universală. Epoca contemporană”, manual
pentru clasa a IX-a, ed. Cartdidact 2013
2.A.Dolghi, A.Felea “ Ghid și 29 teste de pregătire pentru examen”, clasa a
IX-a
www.didactic.ro
Scenariul lecţiei
Etapele Ob./ Timpul Activitatea Activitatea Metode,
lecţiei op. (min.) profesorului elevilor procedee

Evocarea 7 min. * organizarea clasei. Pregătesc


Captarea atenţiei. materialele
* consolidarea și necesare.
verificarea temei de acasă:
pirmida personalității Interogarea
* stabilesc un punct de
plecare bazat pe Răspund cerințelor
cunoștințele anterioare: Expunerea
- Ce fel de relații existau
între Uniunea Sovietică și
România?
- La ce teritoriu face
referire simbolurl RSSM?
- De ce?

Evocarea subiectului
lecţiei: ” Cultura și
Realizarea știința în RSSM”
Anunțarea obiectivelor Notează subiectul
sensului 26-30 lecţiei.
operaţionale ce urmează a
min. fi realizate.

* Precizarea sensului
noţiunilor-cheie (Anexa 1)
O1 - ideologizare
-ateism
-deznaționalizare Definesc noţiunea, G.P.P.
discută cu colegul,
* Lucrul cu manualul prezintă.
- Sarcină :
Rubrica reamintește-ți,
pag 100
O2 Identificaţi premisele Studiază Analiza
semnării Pactului sovieto- materialul,
german. confruntă Discuţie
conţinutul cu cele dirijată
* Prezintă rolul studiate în capitol.
personalităților Fac notiţe în
Argumentaţi. caietul de test.

* Analiza contribuția Trag concluzii. Analiza


cinematografelor Fişa I Exprimă opinii Lectură critică
(Anexa 2) proprii,
Concluzii. argumentate.
Concluzii.
Doi elevi experţi
analizează
conţinutul
Tratatului propriu- Elemente de
zis şi a dezbatere
* Elemente de dezbatere: Protocolului
- Cum credeţi ce caracter a adiţional secret.
avut regimul sovietic,
(caracter defensiv sau Adoptă o poziţie Test
caracter ofensiv, din cele două aduc Învăţare prin
expansionist) argumente. descoperire
Discută. Lectură critică
5 min. - stabilirea impactului În dependenţă de
Reflecţia
regimului comunist asupra argumentele
dezvoltării bisericii prezentate pot să-şi
schimbe poziţia.

O3
* Clustering Studiază Clustering-ul
Studiaţi documentul pag. documentele.
103 (manual) şi încercaţi să Construiesc
construiţi un clustering: schema.
Afişarea la proiector Prezintă.
Concluzii. Concluzii.

* Asigurarea retenţiei şi a
transferului:
Argumentarea
* Fac trimite la scopurile
propuse spre realizare.
- De identificat simbolurile
cu trimitere la caricaturi

* Realizarea axei Comletează linia


Extindere
3 min. cronologice, completând timpului
linia timpului cu reperele
cronologice pag . 100
(manual);
* Temă pentru acasă Notează tema
- De elaborat o galerie foto pentru acasă.
la subiectul : Cultura și
știința în RSSM
* Aprecierea, încurajarea și
notarea elevilor.

Вам также может понравиться