Вы находитесь на странице: 1из 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Mata Pelajaran : Muzik


Tahun : 4 Mahabbah
Bilangan Murid : 34 orang
Tarikh/Hari : Khamis (13 Jun 2019)
Masa : 8:20 pagi – 8:50 pagi (30 minit)
Bidang Pembelajaran : Pengalaman Muzikal
Tajuk : Bermain rekoder
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenal penjarian not G dan A
Standard Kandungan : 1.4 Memainkan rekorder secara ensembel
Standard Pembelajaran : (i) 1.4.1. Memainkan not G, A,B C’ dan D’ dengan ton yang baik.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid berupaya untuk :
a) Memainkan not G, A, B, C’ dan D’ dengan teknik yang betul mengikut teknik penjarian dan ton
yang baik.
Pentaksiran : Domain Kognitif – Murid boleh membaca skor mudah untuk memainkan rekorder.
Domain Psikomotor- Murid boleh memainkan not G, A, B, C’ dan D’ dengan teknik penjarian serta ton
yang baik.
Domain Afektif- Murid mengamalkan nilai murni sepanjang perlaksanaan PDP.
Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membanding beza
Elemen Merentasi Kurikulum : a) Kemahiran berfikir- menganalisis, membanding beza.
b) Nilai dan Sikap – mendengar arahan guru dengan baik, memberi tumpuan dan berdisiplin.
Amalan Pedagogi Masa Kini :Komunikasi, Koperatif
Kemahiran Insaniah : Kemahiran Kepimpinan.
Bahan Bantu Mengajar : Rekorder, Buku Teks
Fokus MI : Muzik, Interpersonal.

CATATAN /BAHAN
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P
LANGKAH

Set Induksi KB :
(5 minit)
MEMBUAT ULANG KAJI PENJARIAN  Murid berada dalam keadaan bersedia - Menganalisis
NOT G DAN A di tempat duduk masing-masing. Nilai :
Murid mengulang kaji penjarian not G  Murid memainkan rekorder mengikut - Mendengar
dan A bersama guru not G dan A dengan teknik penjarian arahan
yang tepat. - Berdisiplin
Guru bersoal jawab dengan murid.

Contoh soalan:  Murid bersoal jawab dengan guru. Fokus MI :

- Muzik
1) Bagaimana untuk memainkan
not B, C’ dan D’? Amalan Pedagogi
Masakini
Guru mengaitkan set Induksi
dengan PdP bagi mengetahui tahap - Komunikasi
pengetahuan sedia ada murid. - Koperatif
CATATAN /BAHAN
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P
LANGKAH

Kemahiran insaniah

- Kemahiran
kepimpinan

Bahan Bantu Mengajar:

- Buku Teks
- Rekorder

 Murid dibimbing untuk memainkan


Langkah 1 MEMAINKAN NOT B, C’ DAN D’ not B, C’ dan D’ dengan penjarian KB :
(10 minit) DENGAN TEKNIK PENJARIAN yang betul.
YANG TEPAT DAN TON YANG BAIK - Menganalisis
 Murid memainkan not B, C’ dan D’ - membanding
mengikut skor mudah. beza
CATATAN /BAHAN
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P
LANGKAH

BBM :
 Murid dibimbing untuk memainkan
rekoder mengikut penjarian yang - Buku Teks
betul dan menghasilkan ton yang - rekorder
baik.
Fokus MI :

- Muzik
- Interpersonal

Amalan Pedagogi
Masakini

- Komunikasi
- Koperatif

Nilai:

- Berdisiplin
- Mematuhi
arahan
CATATAN /BAHAN
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P
LANGKAH

MURID DIBAHAGIKAN KEPADA  Murid-murid dibahagi kepada tiga KB : menganalisis,


Langkah 2 TIGA KUMPULAN kumpulan membanding beza
(10 minit)  Kumpulan 1 akan memainkan
memainkan not B Fokus MI :

Murid dibahagi kepada dua kumpulan  Kumpulan 2 akan memainkan not - Muzik
untuk memainkan not B, D’ dan C’ C’
 Kumpulan 3 akan memainkan not BBM :
Murid perlu memainkan rekoder D’
- Buku Teks
dengan teknik penjarian yang tepat  Kesemua kumpulan akan
- Rekorder
dan menghasilkan ton yang baik. memainkan not berdasarkan
kepada skor mudah dalam buku Nilai:
teks
- Berkerjasama
- memberi
tumpuan.

Kemahiran insaniah

- Kemahiran
kepimpinan
CATATAN /BAHAN
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P
LANGKAH

 Murid akan mengimbas kembali Fokus MI :


Penutup MEMBUAT RUMUSAN pelajaran pada hari tersebut
- Muzik
(5 minit)
Murid dan guru berbincang tentang
perkara yang telah dipelajari pada hari KB :
tersebut.
- membanding
beza

Nilai:
- Beri tumpuan.

Refleksi: Pengajaran dan pemudahcaraan telah dilaksanakan oleh guru sebenar Pendidikan Muzik Tahun 4 Mahabbah
iaitu Puan Nur Mardhiah Hayati Ainillah kerana saya berada di luar kawasan

Вам также может понравиться