Вы находитесь на странице: 1из 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran : Sejarah


Tahun : 5 Akasia
Bilangan Murid : 36 Orang
Tarikh : 03 Julai 2019
Hari : Rabu
Masa : 12.20 hingga 1.20 tengah hari
Tema : Yang di-Pertuan Agong
Tajuk : Institusi Yang di-Pertuan Agong

Standard Kandungan
8.0 Institusi Yang di-Pertuan Agong

Standard Pembelajaran
8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.
8.1.3 Menyenaraikan bidang kuasa Yang di-Pertuan Agong.
K8.1.5 Menjelaskan keunikan institusi Yang di-Pertuan Agong dalam sistem pemerintahan di
Malaysia.

Objektif Pengajaran
Pada akhir pengajaran ini, murid dapat:
i. Membuat urutan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.
ii. Menyatakan tiga bidang kuasa Yang di-Pertuan Agong.
iii. Menyatakan dua keunikan institusi Yang di-Pertuan Agong dalam sistem pemerintahan
di Malaysia.

Kemahiran Pemikiran Sejarah


Elemen Asas Sejarah
 Tokoh : Yang di-Pertuan Agong

Elemen Merentas Kurikulum


• Nilai murni:

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


• Aplikasi TKP :
• Kemahiran berfikir :
• Pembelajaran Kolaboratif : belajar secara berkumpulan

Bahan Bantu Mengajar


Bil Perkara Kuantiti
1. Kertas Sebak 6
2. Maklumat Cara Pelantikan Yang di-Pertuan Agong 6
3. Gambar Yang di-Pertuan Agong ke-16 1
4. Kotak yang mengandungi soalan 1
5. Lembaran kerja 36
6. Video Cara Pelantikan Yang di-Pertuan Agong 1
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid telah mempelajari Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua negara Malaysia.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah/Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
SET INDUKSI Poster Yang di- 1) Murid melihat gambar Yang KAEDAH/TEKNIK
(5 MINIT) Pertuan Agong di-Pertuan Agong ke-16. • Teknik soal
ke-16. jawab

2) Murid bersoal jawab dengan BBM


guru tentang gambar tersebut. • Gambar Yang
di-Pertuan
3) Murid dibimbing oleh guru Agong ke-16
untuk menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk EMK
pelajaran pada hari ini. • NM: kerjasama
• TKP: verbal
 Soalan : Siapakah
linguistik dan
tokoh ini?
intrapersonal
 Bilakah Sultan
• KBF:
Abdullah dipilih
sebagai Yang di- menghubung
Pertuan Agong kait
ke-16?

Jangkaan Jawapan
i. Yang di-
Pertuan
Agong.

• Tajuk: Cara
Pelantikan Yang di-
Pertuan Agong.

LANGKAH 1 Tayangan Video 1) Murid menonton tayangan KAEDAH/TEKNIK


(25 MINIT) Cara Pelantikan video cara pelantikan Yang di- • Pembelajaran
Yang di-Pertuan Pertuan Agong. berpusatkan
Agong. murid.
2) Murid membentuk enam
kumpulan. BBM
• Kertas Sebak
3) Setiap kumpulan mendapat
• Maklumat cara
satu kertas sebak dan
maklumat cara pelantikan pelantikan Yang
Yang di-Pertuan Agong. di-Pertuan
Agong
4) Berdasarkan tayangan video • Video Cara
tersebut, murid dikehendaki Pelantikan Yang
menyusun maklumat cara di-Pertuan
pelantikan Yang di-Pertuan Agong
Agong mengikut urutan.
EMK
• NM: kerjasama
5) Beberapa wakil kumpulan • TKP: verbal
dipilih untuk membentangkan linguistik,
hasil tugasan dihadapan. intrapersonal
• KBF:
6) Murid dan guru bersama- Membuat urutan
sama menyemak jawapan.
PENILAIAN OP 1

LANGKAH 2  Yang di-Pertuan 1) Murid menonton tayangan KAEDAH/TEKNIK


(15 MINIT) Agong ialah ketua video bidang kuasa dan • Teknik Soal
agama Islam bagi? peranan Yang di-Pertuan jawab
Agong. • Belajar sambil
 Yang di-Pertuan bermain
Agong 2) Murid mendapat satu kotak
bertanggungjawab yang mengandungi soalan
BBM
melantik? tentang bidang kuasa Yang
di-Pertuan Agong. • Kotak yang
mengandungi
 Yang di-Pertuan soalan
Agong Pemerintah 3) Guru memainkan lagu Daulat
Tuanku. • Pembesar suara
Tertinggi?
• Lagu Daulat
4) Murid dikehendaki untuk Tuanku
 Yang di-Pertuan
menyerahkan kotak tersebut
Agong berhak
kepada rakan yang lain EMK
mengurniakan
sehingga lagu dihentikan. • NM: kerjasama
darjah kebesaran
kepada? • TKP: verbal
5) Apabila lagu berhenti, murid linguistik,
mencabut satu kertas soalan interpersonal
 Pada pendapat yang terdapat dalam kotak.
anda, apakah • KBF:
keunikan institusi Menilai
6) Murid dikehendaki untuk
Yang di-Pertuan menjawab soalan tersebut.
Agong dalam
sistema
pemerintahan di
Malaysia. PENILAIAN OP 2
dan 3

LANGKAH 3 Lembaran kerja 1) Murid mendapat sehelai KAEDAH/TEKNIK


(10 MINIT) (Rujuk Lampiran) lembaran kerja dan • Teknik latih tubi
dikehendaki menyelesaikan
semua soalan. BBM
• Lembaran kerja
2) Murid dan guru berbincang
EMK
jawapan yang betul.
• TKP:
interpersonal
• KBF: menjana
idea
PENUTUP Kognitif 1) Murid menyatakan semula KAEDAH/TEKNIK
(5 MINIT) cara pelantikan Yang di- • Teknik soal
Rumusan isi pelajaran Pertuan Agong. jawab.
 Cara pelantikan
Yang di-Pertuan EMK
Agong 2) Murid menyatakan nilai murni• NM: kerjasama,
yang didapati sepanjang menghargai
aktiviti pengajaran. • TKP: verbal
linguistik dan
Sosial 3) Guru memberikan pujian atas interpersonal.
i. Perasaan sikap murid yang memberikan • KBF: merumus
kerjasama sepanjang sesi
pencapaian
pengajaran dan
ii. Peneguhan pembelajaran.
positif

Ulasan Guru Pembimbing :

Disemak oleh Guru Pembimbing

Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
LAMPIRAN
1. Yang di-Pertuan Agong akan melafazkan 2. Yang di-Pertuan Agong mendatangani
sumpah memegang jawatan. surat sumpah memegang jawatan.

3. Yang di-Pertuan Agong menyerahkan surat 4. Yang di-Pertuan Agong membuat


sumpah pelantikan kepada Perdana Menteri. pemeriksaan barisan kehormat.
LEMBARAN KERJA

1. Ketua Negara Malaysia ialah ______________________________________________.


2. _______________________________________akan mengisytiharkan pelantikan Yang
di-Pertuan Agong yang baharu.
3. Yang di-Pertuan Agong hendaklah mendatangani ____________________________
memegang jawatan.
4. Yang di-Pertuan Agong mengucup keris sebagai tanda ___________________________.
5. Yang di-Pertuan Agong ialah ketua agama Islam bagi negeri-negeri yang
___________________________________________.

Вам также может понравиться