Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Sections-4
Negative Marking- No
In Cognitive ability games it is a test that measures a candidates ability via Games.In this test there
will be six mini games there will be no questions in the test. It is a fun and accessible way to test your
aptitude and Personality Traits.
Assess Problem Solving:-
Shortcuts-In Shortcuts Candidates need to move the blue marbel to the starred area.
The aim is to do sufficiently as possible for each puzzle. Candidates who will do this are likely
to have a strong Reasoning and aptitude knowledge.
For IBM-this is a Psychometric Test. In this Test there will 50 Questions that you have to Solve in 20-
30 Minutes. Psychometric tests are used by employers to objectively measure candidate’s cognitive
abilities, attitudes, personality and knowledge.
This test will be using adjectives and short, descriptive sentences. Reach each question carefully and
indicate to what degree the word or sentence describes you. In order to receive the most accurate
results, please answer as honestly as possible.
Instructions:-
Describe yourself as you generally are now, not as you wish to be in the future.
For each statement please indicate whether you:
1) Strongly disagree with the statement as a description of you;
2) disagree with the statement as a description of you;
3) Slightly disagree with the statement as a description of you;
4) Neither Agree nor Disagree with the statement as a description of you;
5) Slightly agree with the statement as a description of you;
6) agree with the statement as a description of you;
7) Strongly agree with the statement as a description of you.
Describe yourself as honestly as you can. You have to choose any option out of these for each
question
Options:
Strongly Disagree
Disagree
Slightly Disagree
Neither Agree nor Disagree
Slightly Agree
Agree
Strongly Disagree
Q3- At a party, I interact with many people, even strangers rather than speak with a few close
friends
Q4- Sometimes I pay so much attention to facts, other present or past, that I miss new possibilities.
Q5- Sometimes I think so much about possibilities that I never look at how to make them a reality.
Q6- I sometimes jump to quickly into an activity and don’t allow enough time to think it over.
Q7- I solve problems by working through facts until I understand the problem.
Q9-I trust impressions, symbols and metaphors more than what I actually experienced.
Q14- I remember events by what I read “between the lines” about their meaning.
Q16- I like working on tasks that require specific knowledge of the field.
Question 2:- I really woudn’t joke about it because these people are deadly serious and _________
buisness.
Signify
Mean
require
need
?
Solution:- B
Questions 6:- India is integral to Gandhi, no matter how politically______ or morally wounded it
might look to others or even to himself.
frivolous
raucous
flawed
ingenuous
universal
Solution:- C
Question 7:-It is surprising to see that this_____ writer has written a book which is truly global in
very sense.
bumptious
turgid
aboriginal
indigenous
alien
Soltuion:- D
Question 8:- The organization aims to providing with satellite-based data on climate-relevent
information with highest possible levels of accuracy and realiability.
to provide with
at providing with
to the provision of
No correction required
To Provide
Solution:- C
Question 9:- Studies have revealed what more is the reason people are asked to come up with in
support of an idea, the less value they ascribe to each.
what more reasons
that more is the reason
what is the reason
No correction required
that the more reasons
Solution:- E
Q 10:-Underwater archaeology has huge potential, as it could be a time-consuming and costly way to
study the past.
as it is
since it could be
but it could
No correction required
but it is
Solution:- B
IBM English Language Test 2019-2020
Topics No. of Questions Time
#include<stdio.h>
int gcd(int,int);
int main()
{
int m,n,ans;
scanf(“%d”,&m);
scanf(“%d”,&n);
while(m!=n)
{
if(m>n)
{
m=m-n;
}
else
{
n=n-m;
}
}
printf(“%d”,m);
return 0;
}
Q2. Write a C++ Program to Change Decimal Number to Binary?
1. #include
2. using namespace std;
3. int main()
4. {
5. int a[10], n, i;
6. cout<<“Enter the number to convert: “;
7. cin>>n;
8. for(i=0; n>0; i++)
9. {
10. a[i]=n%2;
11. n= n/2;
12. }
13. cout<<“Binary of the given number= “;
14. for(i=i-1 ;i>=0 ;i–)
15. {
16. cout<<a[i];
17. }
18. }
5
10
15
It will print their address of variable b.
Indexing always start from 0 so arr[1] will print second element in the list therefore &
stores the addresss of that particular variable so arr[i] will print the address of
variable b.
Ans-d
Q 5. What is the Output of the program
include
ABCDEFGHIJ
AAAAAAAAAA
JJJJJJJJ
None of the above
Solution:-A
Q 6. What is the Output of the program
#include <iostream>
fg
cdef
defg
abcd
Solution:-B
6.25 % gain
6.25% loss
No profit no loss
4% loss
4% profit
Solution:-B
profit and loss formula
Loss % = x2/100 = 625/100 = 6.25%
Q2.I make a profit of 20% by selling an article. What would be the profit percent if
it were calculated on the selling price instead of the cost price?
10 %
20%
30%
16.67%
12.5%
Solution:-C
Let CP = 100 then SP = 120. Profit % if it was calculated on SP will be
⇒ 20/120 × = 16.67%
Q3. A fruit seller had some oranges. He sells 30% oranges and still has 140
mangoes. Originally, he had:
288 oranges
300 oranges
672 oranges
200 oranges
Solution:-
Suppose originally he had x oranges.
Then, (100 - 30)% of x = 140.
70/100 x = 140
x = (140 x 100)/70 = 200
Q4.Walking at the rate of 4 kmph a man cover certain distance in 2 hr 45 min.
Running at a speed of 16.5 kmph the man will cover the same distance in.
12Min
25Min
40Min
60Min
Solution:- C
Distance = Speed × time
Here time = 2hr 45 min = 11/4 hr
Distance = 4×11/4=11km
New Speed =16.5 kmph
Q5.In a lottery, there are 10 prizes and 25 blanks. A lottery is drawn at random.
What is the probability of getting a prize?
2/7
1/7
3/4
4/5
Solution:-A
Total number of outcomes possible, n(S) = 10 + 25 = 35
Total number of prizes, n(E) = 10
P(E)=n(E)n(S)=10/35=2/7
Q6.The cost of a diamond varies as the square of its weight. A diamond weighing
20 decigrams costs Rs. 4,800. Find the cost of a diamond of the same kind
weighing 8 decigrams.
Rs. 762
Rs. 760
Rs. 764
Rs. 768
Solution:-D
C α W 2 ⇒ C = kW2. 4800 = k(20)2 ⇒ k = 12. Now C = 12(8)2 ⇒ C =768.
Q7. What profit percent is made by selling an article at a certain price if by selling
at four-fifth of that price there may be a loss of 12 %?
10 %
25 %
42 %
20 %
35%
Solution:-A
Such question can be better answered by thinking in the reverse order. Let the CP =
100, there is a loss of 12% in the final case i.e. SP = 100 – 12 = Rs 88. Now this Rs. 88
is the four-fifth of the selling price as per the question. The original selling price will be 88
× 5/4 = Rs. 110. CP =100. There is a profit of Rs. 10, which is nothing but 10%, as the
CP is taken to be Rs. 100
Q8. Three candidates, Ajay, Bijoy & Chandu contested an election and received
1800, 3300 and votes 3900 respectively. What percent of the total votes did A get?
20%
40%
45%
70%
Solution:-20%
Total no. of votes polled = (1800 + 3300 + 3900) = 9000.
Required percentage = (1800/9000 * 100)% = 20%.
Q9.Two trains starting at the same time from 2 stations 200 km apart and going in
opposite direction cross each other at a distance of 110 km from one of the
stations. What is the ratio of their speeds?
11:9
7:3
None of these
18:4
Solution:-A
In same time, they cover 110 km and 90 km respectively.
For the same time speed and distance is inversely proportional.
So ratio of their speed = 110:90
= 11: 9
Q10.The ratio of the first and second-class fares between the two stations is 6 : 4
and the number of passengers traveling by first and second-class is 1 : 30. If Rs.
2100 is collected as fare, what is the amount collected from first class
passengers?
Rs.250
Rs. 200
Rs. 150
Rs. 100
Solution:-A
Ratio of the amounts collected from 1st and 2nd class = (6 × 1): (4 × 30) = 1 : 20. ∴
431
462
437
442
Solution:-442
496 – 492 = 4 = 22
492 – 483 = 9 = 32
483 – 467 = 16 = 42
So, the next has to be a difference of 25 = 52
467 – 25 = 442
Therefore, the next number in the given series is 442.
Q2.Look at this series: 80, 10, 70, 15, 60, ... What number should come next?
20
25
30
50
Solution:-A
here 1,3,5............... terms are  decreasing by 10
and 2,4,6,8................ are being increased by 5
so 6th term = 15 5=20;
Q3.Find the number that can be put in place of the question mark.
3 7 14 23 36 49 ? 83 104
66
56
110
62
Solution:-B
7-3=4 4*4=16 16-2=14
36-23=13 13*4=52 52-3=49
83-56=27 27*4=108 108-4=104
Q4.Find the wrong number in the given series.3, 4, 10, 32, 136, 685, 4116
10
32
136
4116
3.2
3.4
3.7
3.9
Solution:-D. 3.9
However, In this simple addition series, each number increases by 0.8.
Q6.Find the number that can be put in place of the question mark.?
8,5,9,7,2,25,5,1,16,8,6,?
2
4
5
1
Solution:-B
8-5=3 ->3^2=9
7-2=5 ->5^2=25
5-1=4 ->4^2=16
8-6=2 ->2^2=4
Q7. Find the wrong number in the given sequence
31, 2, 41, 3, 52, 4, 61, 5, 71, 6
41
61
52
31
Solution:- C
In this sequence, there is a combination of two given series:
I. 31, 41, 52, 61, 71 and II. 2, 3, 4, 5, 6
Here, the pattern in I is + 10
Therefore, 52 is wrong and should be replaced by the previous number 41+10 = 51.
Q8. 15 , 22, 72, 552 , ?
8800
4763
4500
4592
Solution:- A.8800
15×2 – 8 = 22
22×4 – 16 = 72
72×8 – 24 = 552
552×16 – 32 = 8800
Q9. 69, 77.28, 86.55, 96.936, ?
102.546
108.568
105.675
119.876
Solution:-B
69 + (12*69/100) = 69 + 8.28 = 77.28
77.28 + (12*77.28/100) = 77.28 + 9.27 = 86.55
86.55 + (12*86.55/100) = 86.55 +10.386 = 96.936
96.936 + 11.632 = 108.568
Q10. 10 16.5 43.75 156.625 ?
709.3125
809.3125
699.3125
609.3125
None of these
Solution-A
10*1.5 + 1.5 = 16.5
16.5*2.5 + 2.5 = 43.75
43.75*3.5 + 3.5 = 156.625
156.625*4.5 + 4.5 = 709.3125
Q11.Look at this series: 2, 1, (1/2), (1/4), ... What number should come next?
1/3
1/8
2/8
1/16
12
14
27
53
Solution:-B
In this series, each number is repeated, then 13 is subtracted to arrive at the next
number.
Q13. 3, 12, 8, 19, 13, 32, 18, 42, 23, 52
12
19
42
32
None of the above
Solution:-B
The sequence is a combination of following two series:
I. 3, 8, 13, 18, 23 and II. 12, 19, 32, 42, 52
The pattern in I has a constant difference of +5, and the pattern in II has a constant
difference of +10. So, in II, 19 is wrong and should be replaced by (12+10) i.e. 22
Q14. 1, 125, 729, 2177
2177
729
125
1
121
Solution:-A
1, 125, 729, 2177
1 = 13 , 125 = 53, 729 = 93. So, next number would be 133= 2197
Therefore, 2177 is wrong.
Q15. 21, 35, 56, 91, 154, ?
273
289
231
240
245
Solution:- A
21 × 2 – 7 = 35
35 × 2 – 14 = 56
56 × 2 – 21 = 91
91 × 2 – 28 = 154
154 × 2 – 35 = 273
Q16. 5, 7, 25, 131, ?, 8335
865
914
1025
802
925
Solution:- E
5×1+2=7
7 × 3 + 4 = 25
25 × 5 + 6 = 131
131 × 7 + 8 = 925
925 × 9 + 10 = 8335
Q17. 5, 8, 28, 162, ?, 12870
1738
2318
2224
2950
1288
Solution:- C
×2 – 2, ×4 – 4, ×6 – 6, ×8 – 8, ×10 – 10.
Q18. 11, 6, 5, 9, 16, ?
66.5
78.5
89.5
42.5
31.5
Solution:- D
11 ×0.5 + 0.5 = 6
6 ×1 – 1 = 5
5 ×1.5 + 1.5 = 9
9 ×1 – 1 = 16
16 ×2.5 + 2.5 = 42.5
Q19. 17.5 31 58 98.5 152.5
180.5
220
205
None of these
169.5
Solution:- C
Q20. 2 13 27 113 561 3369 23581
3
39
11
20
6
Solution:- C