Вы находитесь на странице: 1из 6

146.

If variable manufacturing costs are $15 per unit and total fixed manufacturing costs are $200,000, what is themanufa

(a)20,000 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?

(b)25,000 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?

(c)20,000 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?

(d)25,000 units are manufactured and the company used the absorption costing concept?

147.During the first year of operations, 18,000 units were manufactured and 13,500 units were sold. On Augu

Olympic Inc.
Variable Costing Income Statement
For Year Ended August 31, 20--
Sales $297,000
Variable cost of goods sold:
Variable cost of goods manufactured $288,000
Less ending inventory 72,000
Variable cost of goods sold 216,000
Manufacturing margin $ 81,000
Variable selling and administrative expenses 40,500
Contribution margin $ 40,500
Fixed costs:
Fixed manufacturing costs $ 12,000
Fixed selling and administrative expenses 10,800 22,800
Income from operations $ 17,700

Determine the unit cost of goods manufactured, based on (a) the variable costing concept and (b) the absorptioncosting c

148.Gyro Company manufactures Products T and W and is operating at full capacity. To manufacture Product Wrequires t

Product TProduct W

Sales price $300 $325


300 325
Variable cost of goods sold 235 250 250
235
Manufacturing margin $ 65 $ 75
65 75
Variable selling and administrative expenses 25 10 25 10
Contribution margin $ 40 $ 65 40 65

Calculate the increase or decrease in total contribution margin if 1,000 additional units of Product W are pro
000, what is themanufacturing cost per unit if:
Answer 146
(a)20,000 units are manufactured and the company uses the variable costing
concept?
Manufacturing cost per unit under variable costing concept = $ 15(only the
variable manufacturing cost per unit)
(b)25,000 units are manufactured and the company uses the variable costing
concept?
Manufacturing cost per unit under variable costing concept = $ 15(only the
variable manufacturing cost per unit)
(c)20,000 units are manufactured and the company uses the absorption
costing concept?
$ 25. Variable cost per unit $ 15 add fixed cost per unit $ 10. Fixed Cost per
unit = $ 200,000/20,000 units = $ 10
(d)25,000 units are manufactured and the company used the absorption
costing concept?
$ 23. Variable cost per unit $ 15 add fixed cost per unit $ 8. Fixed Cost per unit
= $ 200,000/25,000 units = $ 10

Answer 147
Unit cost of goods manufactured

a-variable costing concept


Variable cost of goods sold $ 216,000
divide by number of units produced 18,000
Unit cost $ 12

b-absorption costing concept


Variable cost of goods sold $ 216,000
add: fixed manufactured costs $ 12,000
Total manufacturing costs $ 228,000
divide by number of units produced 18,000
Unit cost $ 12.67

the absorptioncosting concept.

ure Product Wrequires three times the number of machine hours required for Product T. Market research indicates that 1,000additio

Answer 148
Additional contribution margin from production of 1,000 additional units of
Product T= 1,000 units * $ 65 per unit = $ 65,000
Contribution margin of Product T lost due to production of 1,000 additional
units of Product W = 1,000 units * 3 units per machine hour * $ 40 = $ 120,000
Net Decrease in Contribution Margin = $ 120,000 less $ 65,000 = $ 55,000

65000
120000
55000
rch indicates that 1,000additional units of Product W could be sold. The contribution margin by unit of product is as follows:
roduct is as follows: