Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Effects:
It demagnetises or weakens the main flux thus reducing the generated emf.
It cross magnetises or distorts the flux thus producing spark at the brushes.
Windings surround a considerable part of the Core surrounds a considerable part of the
core windings
Coils used are of cylindrical type Coils used are multi layer disc type
Coils are of circular or oval or rectangular Coils are of rectangular or distributed form
form
4. State the condition for maximum efficiency of a transformer. Then what is the corresponding
output current?
Ans: Condition: Copper Loss = Core Loss
Output Current corresponding to maximum Efficiency: I2 =√(Wi/R02)
7. State the difference between slip ring and squirrel cage motor.
8. What is the condition for maximum starting torque of a 3-phase induction motor? State the
expression for maximum starting torque.
Ans: Condition: R2=X2, where R2 & X2 are the resistance and reactance of the rotor during
standstill.
Expression: Tst = (3E22/4 NsR2)
10. Differentiate between “capacitor start” & “Capacitor start capacitor run” single phase
induction motor.
Ans:
S.No Capacitor Start Capacitor Start Capacitor Run
1 Capacitor & starting winding are Capacitor & starting winding are present
present only during the starting of both during the starting & running of the
the single phase induction motor single phase induction motor
Given:
P= 4
E= 400V
N= 1200 rpm
Z= 39x16= 624
Wave wound, A=2
To find:
Solution:
E=
= 0.016 Wb or 16mWb
(ii) What is the need of starters? With the help of a neat diagram explain the working of
a 3-point starter & state its limitations. (12)
Need of starters:
Ia = (V-Eb)/Ra
Where V is the supply voltage, Eb is the back emf & Ra the armature resistance. When the
motor is at rest there is no back emf in the armature. If now full supply voltage is applied
across the stationary armature it will draw a very large current because armature resistance is
relatively small. This excessive current will blow out the fuse and will damage the
commutator and brushes. To avoid this starters are used.
(ii) Draw and explain the phasor diagram of a single- phase transformer supplying
(1) a UPF load and
(2) a lagging power factor load. (8)
(b) (i) The OC and SC tests on a 4 KVA, 200/400V, 50 Hz, 1 ph transformer gave the results
as:
OC test on LV side – 200v, 1A, 100W,
SC test with LV side shorted –15V, 10A, 85 W.
Determine the parameters of the equivalent circuit referred to the LV side. (10)
Given data:
V1 = 200V
I0 = 1 A
W = 100 W
Vsc = 15V
Isc = 10 A
Wsc = 85 W
Soln:
From OC test data:
Cos 0= W/ V1I0
Cos 0= 100/(200x1) = 0.5
0= 600
Sin 0= Sin 60 = 0.866
Iµ = I0Sin 0
Iµ = 1x0.866 = 0.866 A
Iw = I0Cos 0
Iw = 1x0.5 = 0.5 A
X0 = V1/ Iµ
SET II
X0 = 200/0.866 = 230.95 Ω
R0 = V1/ Iw
R0 = 200/0.5 = 400 Ω (4)
From Sc test data:
R02 = Wsc/ Isc2
R02 = 85/100 =0.85Ω
K = 400/200 =2
R01 = R02/ K2 = 0.85/4 = 0.21Ω
Z02 = Vsc/Isc
Z02 = 15/10 = 1.5Ω
Z01 = Z02/ K2
Z01 = 1.5/4 = 0.375Ω
X02 = √ (Z022 – R022) = 1.24Ω
X01 = √ (Z012 – R012) = 0.31Ω
(ii) What are the connections in 3- phase transformer? Explain any one in detail. (6)
Connections:
1. Star-star
2. Delta-delta
3. Wye-delta
4. Delta-wye
5. Open delta
6. Scott Connection
(ii) A 3-phase, 16 pole alternator has a star connected winding with 144 slots and 100
conductors per slot. The chording is by one slot pitch. The flux per pole is 0.03 Wb
sinusoidally distributed and the speed is 375 rpm. Find the frequency, phase and line voltage.
Given data:
Phase = 3
P = 16
Connection = star
= 0.03 Wb
N = 375 rpm
To find: f,Eph, Eline\
Soln:
m = 144/(16x3) = 3
n = 144/16 = 9
SET II
β = 1800/9 = 20
f = PN/120 = (16x375)/120 = 50 Hz
Kd = sin(mβ/2)/(msin(β/2))
= 0.96
Zph = 144x100/3 = 4800
Tph = 4800/2 =2400
Α =180/9 =20
Kc = cos(α/2) = 0.98
Eph = 4.44KcKdf Tph
= 15,037 V
Eline = √3 x 15,037 = 26,044 V
(b) Explain the constructional details of synchronous machines in detail with neat sketches.
(16)
SET II
14. (a) Explain the different starting methods of three phase induction motor with neat diagram.
(16)
Need:
If normal supply voltage is applied to stationary motor, a very large current is taken from
the supply i.e. it takes 5 to 7 times their full load current. This initial excessive current will
affect the operation of other equipment connected to same lines. So need to reduce starting
current.
Slip-ring motors
1. Rotor rheostat
Direct Switching
Primary Resistor:
SET II
Auto-transformer starter:
SET II
Star-Delta starter
Rotor rheostat
SET II
(b) (i) Derive the running torque equation of a 3-phase induction motor and deduce the
condition for maximum running torque. (8)
Torque under running condition
15. (a) (i) Explain the working of single phase induction motor based on the double field
revolving field theory in detail (8)
Theory
An alternating uni-axial quantity can be represented by two oppositely rotating
vectors of half magnitude. Accordingly an alternating flux can be represented by two
revolving fluxes, each having half the magnitude of the alternating flux and each rotating
synchronously in opposite direction
.
SET II
(ii) Explain the principle of operation of shaded pole single phase induction motor. (8)
(b) Explain the working of BLDC motor with neat sketches. (16)
SET II
SET II
SET II
SET II
SET II
SET II