Вы находитесь на странице: 1из 15

Mathematics 4

Quarter 1
Module 7
Solves routine problems involving
multiplication of whole numbers
including money using appropriate
problem solving strategies and tools.
Mathematics – Grade 4
Quarter 1 – Module 7: Solves routine problems involving multiplication of whole
numbers including money using appropriate problem solving strategies and
tools.
First Edition, 2020

Republic Act 8293, Section 176 states that no copyright shall subsist in any
work of the Government of the Philippines. However, prior approval of the
government agency or office wherein the work is created shall be necessary for
exploitation of such work for profit. Such agency or office may, among other things,
impose as a condition the payment of royalties.

Borrowed materials (i.e., songs, stories, poems, pictures, photos, brand


names, trademarks, etc.) included in this module are owned by their respective
copyright holders. Every effort has been exerted to locate and seek permission to use
these materials from their respective copyright owners. The publisher and authors
do not represent nor claim ownership over them
Published by the Department of Education - Schools Division of Pasig City

Development Team of the Self-Learning Module


Writer: Theresa R. Señga
Editors (Content): Joy C. Garcia, Ellen V. Castillon
Editors (Language): Victor A. Dejucos, Jayson Cruz
Reviewer: Corazon Juta
Illustrator: Edison P. Clet
Layout Artist:
Management Team: Ma. Evalou Concepcion A. Agustin
OIC-Schools Division Superintendent

Aurelio G. Alfonso EdD


OIC-Assistant Schools Division Superintendent

Victor M. Javeña EdD


Chief, School Governance and Operations Division and
OIC-Chief, Curriculum Implementation Division

Education Program Supervisors


Librada L. Agon EdD (EPP/TLE/TVL/TVE)
Liza A. Alvarez (Science/STEM/SSP)
Bernard R. Balitao (AP/HUMSS)
Joselito E. Calios (English/SPFL/GAS)
Norlyn D. Conde EdD (MAPEH/SPA/SPS/HOPE/A&D/Sports)
Wilma Q. Del Rosario (LRMS/ADM)
Ma. Teresita E. Herrera EdD (Filipino/GAS/Piling Larang)
Perlita M. Ignacio PhD (EsP)
Dulce O. Santos PhD (Kindergarten/MTB-MLE)
Teresita P. Tagulao EdD (Mathematics/ABM)

Printed in the Philippines by Department of Education – Schools Division of


Pasig City
Mathematics 4
Quarter 1
Self-Learning Module 7
Solves routine problems involving
multiplication of whole numbers
including money using appropriate
problem solving strategies and tools.
Introductory Message

For the Facilitator:

Welcome to the Mathematics 4 Module on Solving routine problems involving


multiplication of whole numbers including money using appropriate problem solving
strategies and tools!

This Self-Learning Module was collaboratively designed, developed and


reviewed by educators from the Schools Division Office of Pasig City headed by its
Officer-in-Charge Schools Division Superintendent, Ma. Evalou Concepcion A.
Agustin, in partnership with the City Government of Pasig through its mayor,
Honorable Victor Ma. Regis N. Sotto. The writers utilized the standards set by the K
to 12 Curriculum using the Most Essential Learning Competencies (MELC) in
developing this instructional resource.

This learning material hopes to engage the learners in guided and independent
learning activities at their own pace and time. Further, this also aims to help learners
acquire the needed 21st century skills especially the 5 Cs, namely: Communication,
Collaboration, Creativity, Critical Thinking, and Character while taking into
consideration their needs and circumstances.

In addition to the material in the main text, you will also see this box in the
body of the module:

Notes to the Teacher


This contains helpful tips or strategies that
will help you in guiding the learners.

As a facilitator you are expected to orient the learners on how to use this
module. You also need to keep track of the learners' progress while allowing them to
manage their own learning. Moreover, you are expected to encourage and assist the
learners as they do the tasks included in the module.
For the Learner:

Welcome to the Mathematics 4 Self-Learning Module on Solving routine


problems involving multiplication of whole numbers including money using
appropriate problem solving strategies and tools!

This module was designed to provide you with fun and meaningful
opportunities for guided and independent learning at your own pace and time. You
will be enabled to process the contents of the learning material while being an active
learner.

This module has the following parts and corresponding icons:

Expectations - This points to the set of knowledge and skills


that you will learn after completing the module.

Pretest - This measures your prior knowledge about the lesson


at hand.

Recap - This part of the module provides a review of concepts


and skills that you already know about a previous lesson.

Lesson - This section discusses the topic in the module.

Activities - This is a set of activities that you need to perform.

Wrap-Up - This section summarizes the concepts and


application of the lesson.

Valuing - This part integrates a desirable moral value in the


lesson.

Posttest - This measures how much you have learned from the
entire module.
EXPECTATIONS

After going through this module, you are expected to:


Solves routine problems involving multiplication of
whole numbers including money using appropriate
problem solving strategies and tools

PRETEST

Directions: Choose the correct answer. Write the letter of your


choice on the space provided.

For questions 1 - 3:

Manggahan Elementary School has 12 sections in Grade 5. If


one class has 45 students, how many Grade 5 students are there
in all?

_________1. What is asked in the problem?


A. The total number of sections
B. The total number of Grade 5 students
C. The total number of classes
D. The total number of teachers

_________2. What is the mathematical operation to be used?


A. Addition B. Division
C. Subtraction D. Multiplication

_________3. What will be number sentence?


A. 45 x 12 = N B. 45 ÷ 12 = N

C. 45 + 12 = N D. 45 – 12 = N
For questions 4 and 5:

There are 235 mangoes in a crate. If there are 36 crates, how


many mangoes are there in all?

_________4. How many mangoes are there in all?


A. 8,460 mangoes
B. 8,400 mangoes
C. 8,300 mangoes
D. 8,000 mangoes

_________5. What operation was used to solve the problem?


A. Addition
B. Division
C. Subtraction
D. Multiplication

RECAP

Before you start the next lesson, let’s review the previous
lesson which is estimating products.

Estimate the products of the given numbers.

1. 5,231 2. 2,641
x 62 x 33

3. 12, 634

x 45

4. 60,442 5. 78,206

x 72 x 92
LESSON

Read the problem.

A group of factory workers can produce 845 pieces


of reusable masks in one day. How many masks can
they make in 31 days?

➔ How do we solve word problem?


➔ To understand and solve the problem, follow the
following steps

A. Understand
1. Read and understand the problem
2. Know what is asked for in the problem
In our example: The number of masks they can make in
31 days
3. Find the important facts
The given facts:
845 pieces of reusable mask in one day
31 days
B. Plan
Determine the operation to be used: Multiplication
Write the number sentence. 845 x 31 = N

C. Solve 1 1

845
x 31
1845
+ 2535

26195
D. Check and Look Back

See if your answers make sense. State the complete answer

Answer: A group of factory workers can make 26,195 pieces


of reusable mask in 31 days

ACTIVITIES

Activity 1: Practice

Directions: Read and solve the problems. Show your solution.

1. A small grocery store sells 652 cans of cola in one week. A


cola costs Php25.00 each. How much is the sale of the grocery
store in a week?

a. What is asked?

b. What are the given facts?

c. What is the operation to be used?

d. What is the number sentence?

e. What is the final answer?


2. A fast food store in Pasig cooks 375 fried chickens in one day
during the quarantine. How many fried chicken can they cook
in 15 days?

a. What is asked?

b. What are the given facts?

c. What is the operation to be used?

d. What is the number sentence?

e. What is the final answer?

Activity 2: Keep Practicing

Directions: Solve the given problems. Show your solution.

1. Sarah bought 450 pieces of tiles for her house. The cost of
each tile is Php57.00. How much is the total cost of all the
tiles?

2. A bakery sells 226 pandesal every day. How many pandesal


does it sell in 15 days?
Activity 3. Test Yourself

Directions: Use the given table in answering the given questions.

Manang Ellen’s Carinderia


MENU

Calderetang Baka -------------------- Php75.00


Sinigang na Baboy ------------------- Php50.00
Chopseuy ------------------------------ Php30.00
Pritong bangus ------------------------Php50.00
Pansit Palabok ------------------------ Php20.00
Spaghetti -------------------------------Php20.00

Answer the following questions:

1. How much will it cost for 3 orders of Calderetang Baka?


___________________

2. How much is the total cost for 12 orders of Sinigang na


baboy? ________________________

3. Sean ordered 24 Pansit Palabok. How much is the total cost


for his orders? _____________________
WRAP-UP

To sum up what you have learned, answer the question:

What are the steps you need to follow in solving problems?

1. __________________________________________________
2. __________________________________________________
3. __________________________________________________
4. __________________________________________________

VALUING

What problems have you encountered that you were able to solve
on your own? How do you feel when you solve your own problem?

______________________________________________________________

_______________________________________________________________

_______________________________________________________________

POSTTEST

Directions: Read the problems. Answer the questions by encircling


the letter of the correct answer.

For questions 1 to 3:

A bag manufacturer can produce 935 bags in one day. How


many bags can they produce in 20 days?
1. What is asked in the problem?
A. The total number of bags they can produce
B. The total number of bag manufacturer
C. The total cost of bags
D. The total number of days

2. What is the mathematical operation to be used?


A. Addition
B. Subtraction
C. Division
D. Multiplication

3. What is the final answer?


A. 18,700 bags
B. 18,000 manufacturer
C. 955 days
D. 935 bags

For questions 4 – 5:

There are 134 boxes of chocolates in a store. If there are 35


chocolates in each box, how many chocolates are there in all?

4. What is asked in the problem?


A. The number of boxes of chocolates
B. The total number of chocolates
C. The total number of boxes in the store
D. The total amount of chocolates

5. What is the number sentence? Give the answer.


A. 134 + 35 = N 169 chocolates
B. 134 ÷ 35 = N 4 chocolates
C. 134 x 35 = N 4,690 chocolates
D. 134 - 35 = N 99 chocolates
Pre test
1. B 2. D 3. A 4. A 5. D
Recap
1. 300,000 4. 4,200,000
2. 90,000 5. 7,200,000
3. 500,000
Activity 1
1. a. total sale of the grocery in a week
b. 652 cans of cola
Php25.00– cost of 1 can of cola
c. Multiplication
d. 652 x 25 = N
e. Php16,300.00 total sale in one week
2. a. total number of fried chicken
b. 375 chickens in one day
15 days
c. Multiplication
d. 375 x 15 = N
e. 5,625 fried chickens
Activity 2
1. Asked: the total cost of all the tiles
Given: 450 tiles; 57 pesos each
Operation: Multiplication
Number Sentence: 450 x 57 = N
Answer: Php 25,650.00
2. Asked: Total number of pandesal
Given: 226 pandesal a day; 15 days
Operation: Multiplication
Number Sentence: 226 x 15 =N
Answer: 3,390 pandesal in 15 days
Activity 3
1. Php 225.00 2. Php 600.00 3. Php 480.00
Wrap-up
1. Understand 2. Plan 3. Solve 4. Check and Look back
Post Test
1. A 2. D 3. A 4. B 5. C
KEY TO CORRECTION
References
Tabilang, A., Arce, IJ., Pascua, R., Calayag, N., Dacuba, L., Borais, D., Buemia, R.,
Collao, M., Morandante, L., Danao, A., Gonzaga, L., Briones, I., Daganta, JA. (2015)
Mathematics Teacher’s Guide 4. Department of Education.

Tabilang, A., Arce, IJ., Pascua, R., Calayag, N., Dacuba, L., Borais, D., Buemia, R.,
Collao, M., Morandante, L., Danao, A., Gonzaga, L., Briones, I., Daganta, JA. (2015)
Mathematics Learner’s Material 4. Department of Education.