Цель:
Задачи:
План урока:
1. Организационный момент
2. Фонетическая зарядка
3. Речевая зарядка
4. Изучение новой темы «In the Past»
5. Работа с учебником. Выполнение упражнений. Прослушивание
аудиозаписи.
6. Домашнее задание
7. Подведение итогов, выставление оценок.
8. Рефлексия.
Ход урока:
5. Now, look at the exercise 1 page 66. What should you do? Read the task
please.
What does opposite mean? Of course, an opposite is противоположное
значение. Ребята, а какой термин противоположного значения
существует? Конечно, же, это антонимы.
Look at the slide and read the information about antonyms. Good.
Now match the opposites from the exercise1 p.66, then ask and answer
questions about the picture as in the example.
As we speak today about Past Simple you should do the next task using this
tense.
Describe this town to your partner. Thank you, well.
Look at the title of the text and tell me what a ghost town is? You are going
to listen and choose the correct answer. Let’s listen. The correct answer is 3.
Now read and translate the text……. Thanks, good!
Children, let’s found Past Simple in the text, with a help oh what verbs, this
tense can be expressed.
Thank you. You are very kind.
Let’s refresh our memory and repeat Past Simple again while only for
regular verbs.
To confirm this rule, do the exercise 5 page 67. What should you do? Read
the task please. Rewrite the sentences using the words in brackets.
Thanks, very good.
А теперь, я приготовила для вас раздаточный материал с
предложениями в прошедшем времени в утвердительной форме. Ваша
задача поставить эти предложения в вопросительную форму и
отрицательную. Затем поменяться друг с другом и проверить
правильность выполнения данного задания.
Thanks, good.
6. Your home task will be ex. 10 p. 67. Write a short paragraph about what
your town was like 100 years ago.
7. Today you are very kind and good. Your marks are……………
8. Ребята, вам понравился урок?
Что нового вы сегодня узнали?
Все ли было понятно?