Вы находитесь на странице: 1из 24

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: LIMBA ROMN


Clasa: a X-a
Unitatea: Codul bunelor maniere
Subiectul: BINELE I RUL
Tipul leciei :lecie de comunicare / nsuire
de noi cunotine
Timp de realizare:45 min
Data:19-02-10
Profesor: Ana Draganiuc
Examinai imaginile i spunei /prin
adv.adj./ la ce v gndii , privindu-le.
BINELE
RUL
MOTTO:
RU DE VEI
SEMNA ,
MAI RU VEI
SECERA
Obiective operaionale:
Elevul va fi capabil:
O1-s utilizeze adecvat lexicul nou n
contextul de comunicare la subiectul dat;
O2-s mpart textul n fragmente logico
semantice, intitulndu-le;
O3-s converseze n baza schemelor de
reper;
O4-s asocieze imagini propuse la tema de
studiere,argumentndu-i opinia;
O5-s exprime argumentat o opinie.
Cuvinte-cheie:
FIE = BUCAT
GDE = UCIGAI
DEUNZI = NU DEMULT, MAI IERI
MRITI = CSTORIE
NDRJIRE = NTRTARE, NVERUNARE
A STRIVI = A NIMICI,A DISTRUGE
A DOBOR = A CULCA,A RSTURNA, A DA JOS
A VEGHEA = A SUPRAVEGHEA, A PZI,
A OCROTI
A SE NFIORA = A SE NELINITI, A AVEA
EMOII
A SE NECJI = A SE CHINUI
LUCRUL N ECHIPE:
1.Alctuii 2 propoziii cu dou
cuvinte noi./ din cuvinte-cheie/
2. Alctuii 2 propoziii cu dou
sinonime /p.62/
3.Alctuii 2 propoziii cu dou
perechi de antonime /p.63/

Folosii expresiile i structurile date n


manual la p.63
Lecturarea textului
/ prof.citete primul fragment al
textului/
Cum v-ai simit pe parcursul
lecturii?
Citii enunul care exprim ideea
principal a fragmentului?
Care va fi problema n acest
text?
Ce credei c se va ntmpla n
fragmentul urmtor?
Lecturai
fragmentele
propuse: Lucrul n echipe
Echipa a II-a
1 echip:
Sub btrnul
Dar ntr-una din palmier, unde se
seri ..... inea sfatul.............
...Dola se plnse Eu vreau bunul meu i
starostelui. nimic altceva.
Echipa a III-a

Ajunser la judecat.......
ntr-o adevrat prietenie
i preuire.
ntrebri la fragmentele
lecturate:
I echip
De ce Babi a hotrt s-i
ajute prietena?
Ce sfat i-a dat Babi?
A fost oare bun sfatul lui Babi?
De ce?
Ce a fcut-o pe Dola s mearg
la btrnul staroste?
ntrebri la fragmentele
lecturate:

Echipa a II-a
n ce const hotrrea
luat de
staroste?Comentai
schimbrile ce au intervenit
n viaa lui Babi.
ntrebri la fragmentele
lecturate:
Echipa a III-a
De ce Babi a mers la
judector?
Credei c judectorul a avut
dreptate? De ce?
Demonstrai c discursul
Dolei la judecat a fost
foarte emoionat.
Fiecare echip
alctuiete planul
fragmentului
lecturat./3-4 min./
Folosii expresii din
text
PLANUL TEXTULUI
1...ntr-un sat aezat pe malul
Nigerului triau odat dou copile
2....ia gtul acesta al urciorului i pune-
l n jurul copacului
3.Dola , napoiaz-mi gtul pe care i l-
am dat
4.Mie-mi trebuie gtul urciorului
ntreg.
5.Mie nu-mi pas de nimic.
6. Babi, napoiaz-mi inelul de aram,
care nconjoar gtul fiicei tale.
7.Oprete! Nu-mi mai trebuie inelul!
Explozie stelar
/I echip /
Ai primit cte o stea.
*Alctuii timp de 2-3 minute
ct mai multe ntrebri.
*Propunei cte o ntrebre
colegilor, iar colegii vor
rspunde la ele.
CINE?
__

Ce? Cnd?

Unde? Cui?
Metoda cubului
/a II-a echip/
DESCRIE comportamentul Dolei
COMPAR faptele prietenelor.
ASOCIAZ gtul de urcior ,inelul de
aram cu o figur geometric.Comenteaz
asocierea.
APLIC.Scrie cum ar trebui s fie un
prieten adevrat.
OFER cteva sfaturi lui Babi.
ANALIZEAZ fapta Dolei i fapta lui Babi
CADRANELE /a III-a echip/
I.Care sunt II.Cuvinte/
personajele expresii care le
textului? caracterizeaz
pe prietene

III. Faptele IY.Care este


care dovedesc sfritul
c Dola a avut textului?
dreptate
Piramida descrierii personajului
1-un cuvnt : numele personajului central.
2-dou cuvinte ce caracterizeaz personajul.
3-trei cuvinte ce exprim cadrul.
4-patru cuvinte ce indic subiectul.
5-cinci cuvinte/sintagme ce servesc drept reper
pentru a descrie evenimentul principal.
6-ase cuvinte care descriu al treilea eveniment
7-apte cuvinte care sugereaz al treilea
eveniment.
8-opt cuvinte care propun soluia cea mai bun
pentru personaj
Etapa de aplicare

Exerciiul Nr.2
Diagrama Venn
Dola i Babi
Diagrama Venn
CAPTAREA ATENIEI

PRIETENIE

Вам также может понравиться