Вы находитесь на странице: 1из 4

Sistema Nominativo Acusativo en Náhuatl

1ª 2ª 3ª El alineamiento nominativo-
1ª plural 2ª plural 3ª plural
singular singular singular acusativo de las lenguas se aprecia
cuando se comparan las formas
forma anteriores con las formas transitivas Los morfemas en verde
niitta tiitta Øitta tiittah amittah Øittah indican que se trata de
intransiti con dos participantes: agente (azul)
'veo' 'ves' 've' 'vemos' 'véis' 'ven' una forma reflexiva
va y paciente o tema (rojo):

2ª singular 3ª singular 1ª plural 2ª plural 3ª plural


1ª singular
ninoitta tinechitta Ønechitta annechittah Ønechittah
1ª singular
'me veo' 'me ves' 'me ve' 'me véis' 'me ven'
nimitzitta timoitta Ømitzitta timitzittah Ømitzittah
2ª singular
'te veo' 'te ves' 'te ve' 'te vemos' 'te ven'
nikiitta tikiitta moitta 'se ve' tikiittah ankiittah Økiittah
3ª singular
'lo veo' 'lo ves' Økiitta 'lo ve' 'lo vemos' 'lo véis' 'lo ven'
titechitta Øtechitta titoittah antechittah Øtechittah
1ª plural
'nos ves' 'nos ve' 'nos vemos' 'nos véis' 'nos ven'
namechitta Øamechitta tamechittah ammoittah Øamechittah
2ª plural
'os veo' 'os ve' 'os vemos' 'os véis' 'nos ven'
'Økimitta
nikimitta tikimitta tikimittah ankimittah moittah 'se ven'
3ª plural 'los ve'
'los veo' 'los ves' 'los vemos' 'los véis' Økimittah 'los ven'
Ergativo

(1a) Gizona-Ø etorri da


hombre-ABS llegar AUX
'El hombre ha llegado'
(1b) Gizona-k gozokia-Ø jan du
hombre-ERG pastel-ABS comer AUX
'El hombre se ha comido el pastel'
1ª singular 2ª singular 3ª singular 1ª plural 2ª plural 3ª plural
ikusten nauk (m.in.)
ikusten naun (f.in.) ikusten nauØ ikusten nauzue ikusten naute
1ª singular
ikusten nauzu (fr.) 'me ve' 'me véis' 'me ven'
'me ves'
ikusten haut (in.) ikusten hauØ (in.) ikusten haugu (in.) ikusten haute (in.)
2ª singular ikusten zaitut (fr.) ikusten zaituØ (fr.) ikusten zaitugu (fr.) ikusten zaituzte (fr.)
'te veo' 'te ve' 'te vemos' 'te ven'
ikusten duk (m.in.)
ikusten dut ikusten dun (f.in.) ikusten duØ ikusten dugu ikusten duzue ikusten dute
3ª singular
'lo veo' ikusten duzu (fr.) 'lo ve' 'lo vemos' 'lo véis' 'lo ven'
'lo ves'
ikusten gaituk (m.in.
)
ikusten gaituØ ikusten gaituzue ikusten gaituzte
1ª plural ikusten gaitun (f.in.)
'nos ve' 'nos véis' 'nos ven'
ikusten gaituzu (fr.)
'nos ves'
ikusten zaituztet ikusten zaituzteØ ikusten zaituztegu ikusten zaituztete
2ª plural
'os veo' 'os ve' 'os vemos' 'os ven'
ikusten dituk (m.in.)
ikusten ditut ikusten ditun (f.in.) ikusten dituØ ikusten ditugu ikusten dituzue ikusten dituzte
3ª plural
'los veo' ikusten dituzu (fr.) 'los ve' 'los vemos' 'los véis' 'los ven'
'los ves'

1ª singular 2ª singular 3ª singular 1ª plural 2ª plural 3ª plural

forma igo haiz (inf.)


igo naiz igo da igo gara igo zarete igo dira
intransiti igo zara (for.)
'he subido' 'ha subido' 'hemos subido' 'habéis subido' 'han subid
va 'has subido'