Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
ЗАДАЧИ:
образовательные: 1. обогащать и активизировать словарный запас учащихся
по теме «Наука и открытия» 2. содействовать развитию монологической и
диалогической речи 3. совершенствовать навыки аудирования 4. обогатить и
активизировать знания по темам «теория относительности»,
У учителя:
1. учебники “Opportunities Intermediate” 2. презентация Power Point 3. рабочая
тетрадь “Opportunities Intermediate”
групповая
индивидуальные выступления
фронтальная
ПЛАН – ХРОНОМЕТРАЖ УРОКА
--------
45 мин
ХОД УРОКА
ПРИВЕТСТВИЕ
T: We have already started studying some of the most important scientific discoveries
of the XXth century and today we’re here to have a closer look at them with the help of
a professional physicist.
У: А нам с Вами первое знакомство с этими открытиями поможет, когда мы
займемся подробным изучением физической сути некоторых этих открытий в
ближайшем будущем, а пока познакомимся c общей информацией.
T: So, first of all, please, look at the photos and name these discoveries
S1: equation e=mc2, theory of relativity
S2: the DNA molecule
S3: laser
S4: the first computer
S5: penicillin
T: Well, thank you. So, today we’re going to discuss these discoveries.
ПОДГОТОВИТЕЛЬНАЯ РАБОТА
T: And first of all, just to warm up, let`s match these discoveries to the scientists. Any
volunteers?
S: (on the screen)
T: Does everyone agree?
T: And now I`d like you to work in groups and talk about these discoveries. The
groups have found some information and prepared speeches. Now they`ve got just a
couple of minutes to prepare for their presentation.
I II III IV
Бахарев А. Тышковец Н. Эдельштейн Дюбо Д.
Звягин Д. Тышковец Т. Колесников И. Зиборов Н.
Архипов А. Бурцев В. Лагутина Е. Волков П.
Сухачева К. Блехан Е. Грушко Е. Галичина А.
Лиходеева Г. Боровков Е. Ляпина О. Кожеко Ю.
РАБОТА НАД ТЕМОЙ
ИТОГ УРОКА
T: So, what did we study today?
S:
T: Well. Did you like the lesson?
S: Yes
T: Why?
S: …
T: Which speech did you like most of all/ least of all? Why?
S: …
У: Какая информация, по вашему мнению, самая интересная? самая полезная?
Почему?
S: …
T: I liked the lesson too. And I liked the way you worked today. I` m pleased with
(names) - thank you very much for your active participation and hard work; but a bit
disappointed with (names) – hope to see you working more actively and creatively
next time.
У: