Вы находитесь на странице: 1из 4

1. Аудиолингвальный метод.

Цель: Формирование грамматических навыков

Время: 25 мин.

Тема: конструкция be going to

Ход урока:

Этап
№ Содержание этапа Задача этапа Время
урока
Good morning, boys and girls! Glad to see you Создание
again. I hope you’re all feeling well today. How атмосферы 2 min
Начало урока

are you, Kate? etc. That’s fine, children. Today иноязычного


I. we’re going to learn a dialogue. общения

First look at the pictures. There is a woman in the


first picture and a man in the second one. They
just met and stopped to talk to each other. The
woman’s name is Liz. The man is Tom.
I want you to listen to the dialogue between them.
Аудирование

Please, listen carefully and try to understand.


II. (Учитель разыгрывает диалог. Он также может Развитие
принести игрушки, в виде девочки и мальчика 3-5min
навыков
вместо картинок) аудирования
L: Hello, Tom.
Т: Hello, Liz. How are you?
L: Fine, thanks. And you?
T: Good. Where are you going?
L: Oh, I am going to the post office.
Well done. Listen again.
Okay, now we’ll learn this dialogue together. I’ll Овладение
help you with it. Please repeat after me. The first звуковым
line is “Hello, Tom”. (Учитель говорит 2 раза, строем языка
Фонетика

дети повторяют за ним) (развитие


III. умений 10 -15
Then Tom replies to her “Hello, Liz. How are
узнавания и min
you?” (Учитель говорит 2 раза, дети повторяют различия
за ним) фонематичес
Liz says “Fine, thanks. And you?” (Учитель ких
говорит 2 раза, дети повторяют за ним) признаков;
Then Tom replies to her “Good. Where are you имитация
Now I will speak for Liz and you for Tom. Let’s
try. .
Hello, Tom.

Fine, thanks. And you?

Oh, I am going to the post office.
Now we’ll change. I am Tom and you are Liz.

Hello, Liz. How are you?
etc.
Good job!
Now let’s act it out. Anne and Peter, come here.
Anna, you are Liz and Peter, you are Tom.
(Учащиеся разыгрывают диалог. Учитель
просит разыграть диалог таким образом
нескольких учащихся)
итоговПодведение Грамматика

Now, I’ll say “I am going to the post office”


Repeat after me (Учащиеся повторяют) Отработка
IV. грамматичес
Look at the pictures. I am going to … (the cinema, 5 min
the park, the bookshop, the pharmacy, etc.) кой
(Учащиеся используют конструкцию конструкции
На данном этапе учитель развешивает“на I am
доске Просмотр
карточки с репликами из диалога в разном текста
V. диалога
порядке. Учащиеся вместе собирают карточки 2 min
в правильном порядке. На финальном этапе И
перед ними диалог в письменном виде. подведение
2. Метод «общины».

Цель: Развитие навыков устной речи

Время: 25 мин.

Тема: Describing your best friend

Этап
№ Содержание этапа Задача этапа Время
урока
Говорение моментОрганизационный

Good morning, boys and girls! Glad to see you Создание


again. I hope you’re all feeling well today. How атмосферы 2 min
are you, Kate? etc. That’s fine, children. Today иноязычного
I. we’re going to describe your best friends. общения

I want you to close your eyes and imagine your Организация 7-8
best friend. Is it a boy or a girl? What colour of работы в min
hair and eyes do they have? Is this person tall, парах
average or short in height? Does he wear classes Развитие
II.
or have a mole? What is his style in clothes? What навыков
устной речи
is his character? Maybe you imagine the moment
you met and became friends.
(Учащиеся
Good job! Nowзакрывают глаза
open your и представляют
copybooks and think of Овладение 10 min
some words, the words you really need in order to звуковым
строем языка
Фонетика

describe your best friends. Write them down,


please. Try to write as many as you can. (развитие
III.
(Учащиеся записывают слова, которые, по их умений
узнавания и
мнению, необходимы для описания их друзей.
различия
Затем ученики называют свои слова, и учитель фонематичес
записывает их на доску.
Everybody worked Например,
very well этоdone!
today! Well могут Запись 2 min
Подведение итогов

The next time we’ll continue working with these домашнего


words and your sentences, so keep them. See you задания
next lesson. Подведение
IV.
итогов
Рефлексия

3. Метод TPR

Цель: Введение НЛЕ

Время: 25 мин.
Тема: Morning Routine

Этап
№ Содержание этапа Задача этапа Время
урока
моментОрганизационный

Good morning, boys and girls! Glad to see you Создание


again. I hope you’re all feeling well today. How атмосферы 2 min
are you, Kate? etc. That’s fine, children. Today иноязычного
I. we’re going to learn how to speak about the общения
morning routine, the things that we do every
morning.

My morning routine starts when I wake up (the 5 min


teacher does an action illustrating the expression Ознакомлен
Введение НЛЕ

“wake up”). Then I make my bed (action) and do ие с НЛЕ


II. exercises (action) to always stay healthy. Then I
brush my teeth (action), get dressed (action) and
do my hair (action). In the kitchen I have
breakfast (action) with my family. After that, I go
to school
Now, look(action) to givewhich
at 8 pictures, you ashow
lesson.
Mary’s Закрепление 10-15
Закрепление НЛЕ

morning routine. Jane, please, come to the НЛЕ min


blackboard. Point out the picture, where Mary Проверка
wakes up, well done, now the picture, where Mary понимания
III.
makes his bed, good, now she does exercises, etc. значений
НЛЕ
Good job! Sit down.
Now, everybody, do the same. Point out the
picture,
Учительwhere Mary brushes
подписывает his teeth,
картинки. well done,
Учащиеся Запись 2-3
Подведение итогов

видят выражения, изученные на уроке. домашнего min


Now, look at the pictures again. This is how the задания
expressions we’ve learned today write. Let’s read Подведение
IV.
them. Good job! итогов
Рефлексия
Write down your home-task!
Did you like the lesson? Was it fun or
entertaining? See you next lesson!

Вам также может понравиться