Открыть Электронные книги
Категории
Открыть Аудиокниги
Категории
Открыть Журналы
Категории
Открыть Документы
Категории
УМК: Н.В. Юхнель, Е.Г. Наумова, Н.В. Демченко и др. “English 10”
Тема: «Молодежные организации» (“Youth Organizations”)
Коммуникативная ситуация урока: «Молодежные ситуации в стране
изучаемого языка» (“Youth Organizations in the UK: Youth Parliament”)
Место урока: 4 из 10
Тип урока: комбинированный
Цель: создать условия для совершенствования коммуникативной
компетенции учащихся на основе прослушанного текста и просмотренного
видеоролика.
Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока
учащиеся смогут прокомментировать проблему и дать совет по её решению.
Сопутствующие задачи: способствовать развитию умения извлекать
необходимую информацию из текста; содействовать воспитанию
уважительного отношения к друг другу в процессе общения; содействовать
воспитанию уважительного отношения к культуре других народов.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, групповая.
Оборудование:
УМК “English 10” Н.В. Юхнель, Е.Г. Наумова, Н.В. Демченко и др.;
ноутбук или DVD-проигрыватель;
раздаточный материал (упражнение к восприятию и пониманию речи
на слух);
УМК “Solutions Upper-Intermediate”– mp3 запись, видеоролик.
1
Ход урока
I. Организационно-мотивационный этап
а) организационный момент
Задача этапа: создать эмоциональный фон, ввести в атмосферу иноязычного
общения.
Деятельность учителя: Good morning, class! How are you today? Are you fine?
Well, let’s start our lesson.
б) речевая разминка
Задача этапа: Подготовить учащихся к общению на иностранном языке.
Деятельность учителя:
I’d like to start with some questions.
1. Do you know many youth organizations?
2. Is it necessary for young people to belong to a youth organization?
3. Are you a member of any youth organization?
4. What youth organizations are popular in the UK?
5. What about Belarus? What youth organizations are popular in our country?
а) целеполагание
Задача этапа: определить тему и цели урока.
Деятельность учителя: Our today’s lesson has got a definite topic. But, I don’t
want to tell you about it. Try to guess.
We’re going to have a short listening comprehension. While listening, try to define
the topic of today’s lesson. Be ready to do some tasks.
2
Listen and choose the correct answer.
Right you are, so how do you think what our topic is connected with?
Right you are, we’re going to talk about the UK Youth Parliament.
б) работа с видеоматериалом
Задача этапа: совершенствование умений восприятия и понимания
иноязычной речи на слух; совершенствование умений говорения на основе
просмотренного фильма.
Pre-watching stage
Well, now we are going to watch a short video about the UK Youth Parliament.
But first of all let’s answer some questions:
1. What is a parliament?
2. Does the parliament have real power?
3. Who’s the head of our Parliament?
4. Who’s the head of the British Parliament?
Well done, now let’s look at some new words which will be useful:
3
to represent [reprI'zent] – представлять
campaign [kxm'peIn] – кампания
policy ['pOlqsI] – политика, линия поведения
1. In a general election people …… for a …… for their local area. (vote, member
of parliament)
2. Members of parliament and an area an MP represents is called a …… .
(constituency)
3. The MYPs …… the voice of young people in the country. (represent)
4. Some of MYPs use the Internet to publicize their …… . (campaign)
5. Becoming an MYP can give young people an opportunity to influence the
government on …… and issues that are important for them. (policies)
Watching stage
Watch the video and be ready to do some tasks
4
Деятельность учащихся: учащиеся смотрят видеоролик, выполняют
упражнение (верно/неверно) и отвечают на вопросы по просмотренному
видеоматериалу.
г) говорение
Задача этапа: снятие физического напряжения; совершенствование умений
говорения.
Work in groups, find the numbers you can give the money to, match them with
three reasons. Choose the most important one and speak about it, using the reasons.
Prove that you are right.
1. Building Policy
1) build cheap housing; 2) build a new school; 3) build a new medical center; 4)
build a new sports centre; 5) build a new factory.
2. Education Policy
1) invest money into new school; 2) rise teachers’ salaries; 3) abolish exams at
school; 4) change the existing; 5) implement different exams for secondary school
and gymnasiums.
3) Health Policy
1) increase financial support of hospitals; 2) rise doctors’ salaries; 3) implement
special international exams for doctors; 4) change the heath care system; 5) make
all treatment free.
Present your ideas, please. The two groups should be ready to agree or disagree.
Well, now I think you understand how difficult it to be a politician. Thank you for
your ideas, you’ve been great and I think that some of you would make a brilliant
member of Youth Parliament.
5
Деятельность учащихся: работают в группах, обсуждают выбранные
варианты, представляют свои идеи другим группам, доказывают
правильность выбранной идеи, задают вопросы собеседникам, соглашаются с
другими группами или опровергают их мнение.
а) подведение итогов
Задача этапа: развитие способности к самоанализу результатов учебной
деятельности.
б) выставление оценок
Задача этапа: оценка активности и работы учащихся на уроке.
Деятельность учителя: You have done a great job! Your answers were great! I
hope the lesson was useful for you. Your marks are …
в) домашнее задание
Задача этапа: предъявление и объяснение домашнего задания.
Приложение 1
6
Listening Comprehension Test
Приложение 2
Приложение 3
7
Assessment Checklist
Put a tick