Вы находитесь на странице: 1из 7

Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.

0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 1 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Теоретико-методическа разработка
по „Методика на обучението по
Математика“

Изготвил: Проверил:
Деница Рачева доц. д-р. М. Темникова
фак. № 1254, ПНУП(4сем.) гл. ас. М. Богданова

Стара Загора
2022

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 2 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

ПЛАН–КОНСПЕКТ НА УРОК ПО МАТЕМАТИКА-4 клас,


изд. Булвест 2000

Тема на урока: №33 Събиране на естествените числа с преминаване


Вид на урока: Нови знания

Област на компетентност: Числа


Цели на урока:
1. Образователни:
 Да се формира умение за писмено събиране на естествените числа с
преминаване;

2. Възпитателни:
да се съдейства за :
 Развиване на познавателен интерес;
 Формиране на качества на детската личност: самоконтрол, самопреценка,
устойчивост на вниманието;
 Формиране на положително отношение и любознателност

3. Развиващи:
да се съдейства за :
 Развиване на умения за устна /математическа/ и писмена реч;
 Развиване на вниманието и слухопроизношението;
 Активиране на вниманието
Методи: Беседа, наблюдателност, демонстрация, упражнение
Средства: Електронен учебник, учебник по математика, учебна тетрадка
Подходи и похвати: Теоретико-множествен подход

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 3 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Ход на урока:

Учител: Добър ден, ученици! Готови ли сте за часа по математика.


Ученик: Добър ден, госпожо! Да готови сме.
Учител: Нека проверим домашната ви работа.
(Децата споделят как са изпълнили домашната работа и ако е необходимо се
правят корекции от страна на учителя.)

1. Актуализиране на стари знания

Учител: Деца, нека разгледаме първа задача от учебника на стр. 46

Учител: Погледнете към дъската ,имаме два примера на Милена и Галя ше


трябва да проверим коя от двете е допуснала грешка при пресмятането? Кой ще
кажи как е пресмятала Милена?
Ученик: Ученика обяснява как е смятала Милена .
Учител: Браво ,вярно ли е сметнала?
Ученик: Да .Вярно!
Учител: Сега нека погледнем Милена .
Ученик: Тя не е смятала вярно .
Учител: Защо?
Ученик: Обяснява.
Учител: Да ,Милена не е сметнала правилно .Защо Милена не е пресметнала
правилно? Кое равенство е използвала от тези в подточка б?
Ученик: Галя е използвала трите равенства

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 4 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Учител: А Милена ?
Ученик: Само първото равенство 10стот.=1хил.
Учител: Да правилно Милена е използвала трите равенства и не е слагала едно
наум .
Учител: Нека сега да отворим тетрадките запишете дата и новата тема на урока
Събиране на естествените числа с преминаване . Кой иска да прочете условието
на задача 2 ?

Ученик: Чете

Учител: Запишете подточките на задачата в тетрадките и решете самостоятелно


и после ще проверим. Да припомним : (написано на дъската)
10стохил. = 1млн.
10млн. = 1десетомил.
10десетомлн. = 1стомлн.
Когато сте готови се облегнете назад.
Учител: Кой ще каже как реши подточка „а „събиране на стохилядните?
Ученик: 6стохил.+ 7стохил.= 13стохил.=1 млн.+ 3стохил.
Учител: Да точно така. Кой ще каже как събра милионите ?
Ученик: 9млн+5млн.= 14млн. = 1десетомил. + 4 млн.
Учител: И последната подточка. Как събрахте десетомилионите?
Ученик:8десетомлн. +4десетомлн.=12десетомлн.= 1стомлн.+ 2детесемлн.
Учител: Нека преминем към задача 3.На тази задача ще се разделим на 3 групи
като всяка група ще реши по един пример.

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 5 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Нека прочетем условието първо.

Ученик: чете
Учител: Първата редица за Ники ,втората за Иво ,третата Боби и не забравяме:
При събирането на тези числа внимавам при подреждането им; започваме
събирането от реда на единиците; в някой от редовете трябва да помня „наум“ и
да не забравям да го прибавя към следващия ред…! Който е готов се обляга
назад.
Учител: Готови ли сте. Хайде да проверим разсъжденията на Ники. Колко
получихте ?
Ученик:1 605 471 + 5 783 225= 7 388 696
Учител: Да правилно Къде имаме преминаване ?
Ученик:6 стохил+7 стохил =1 млн. +3 стохил.
Учител: Сега да погледнем разсъжденията на Иво . Колко получихте?
Ученик:29 305 497 + 5 274 102= 34 579 599
Учител: Да правилно Къде имаме преминаване ?
Ученик: 9млн + 5млн. = 1десетомил. + 4 млн.
Учител: Сега да погледнем разсъжденията на Боби. Трета група колко
получихте?
Ученик:81 271 305 + 342 514 370 = 423 785 675
Учител: Да правилно .Къде имаме преминаване ?
Ученик: 8десетомлн. +4десетомлн.= 1стомлн.+ 2детесемлн.
Учител: Запишете си в тетрадките :Това което знаем за събиране на числата до
1000,го използваме и при събиране на числата след 1000.

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 6 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Нека премине към задача номер 4 .Кой ще прочете условието ?

Ученик :Чете условието


Учител: Помислете и решете в тетрадките, Който е готов да се облегне назад .
Искали някой да я реши на дъската? .(излиза ученик и записва решението)
Ученик : А) (283 549+1 900 000) + 639:9 =2 183 549 + 71=2 183 620
Учител: Всички така ли получихте? (ДА)Нека видим следващия подточка б.
Кой желае да излезе да реши задачата на дъската ?
Учител: Тук ще имаме неизвестно число: Да видим кое е намисленото число от
Владо?
Ученик :Б) х -113 432=9 889
х=9 889 +113 432
х=123 321
Учител: Браво ,благодаря страхотно се справихте!
Прочитам условието на задача 5.Слушайте внимателно и двама ще излязат да я
решат ,като единия ще реши подточка а ,а другия подточка б.(прочитам задачата)
Какво разбрахме от първия прочит? Какво търсим в подточка А?
Ученик : Колко е броят на учениците ?
Учител: Какво ние дадено и как ще го намерим ? Тук трябва да обърне внимание
вижте как е записано студентите са 243 119 и е с 362 530 по-малко от броя на
учениците. Как ще намерим учениците ?
Ученик : 243 119 + 362 530=605 649 са учениците
Учител: А колко е общия брой?
Ученик :243 119 +605 649= 848 768
Учител: Чудесно се справихте! Препишете решението тези който не можаха да я
решат. Има ли някои които не е разбрал как се решава задачата ?
Ученик : Разбрах ме

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org
Тракийски университет – Стара Загора Издание: 1.0
Педагогически факултет
Вид на документа: № на документа:
Оперативен документ 7.5.1 _OD_1.2.11 В сила от: 14.09.2011

Име на документа
УРОК
Страница: 7 от 7
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)

Учител: Справихте страхотно, бяхте внимателни и активни. За домашна работа -


задачите от учебната тетрадка. Желая ви чудесен ден! Свободни сте!

Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org

Вам также может понравиться